Emekliyim kredi alabilirmiyim?

Bankalar memurdan esnafa, işçiden çiftçiye, bireysel yatırımcılardan emeklilere kadar birçok kişiye farklı seçeneklerde nakit ihtiyaçlarını karşılamak için banka ürünlerinden kredi kullanma imkanını sunmaktalar.

Ülkemizde emekli olan kişilerde bu kredi imkanından yararlanmaktalar. Kredi çekmek için çeşitli evraklar ile bankalara kredi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Emeklisiniz ve kredi çakmak istiyorsanız ilkönce bilinmesi gereken husus  kredi başvurusunda bulunacak olan emeklinin talep etmiş olduğu kredinin aylık tutarlarının maaşının % 60’lık kısmını geçmemesidir. % 60’ını geçmesi durumunda banklar bu kredinin onayını gerçekleştirmeyebilir.

Emekli ve kredi kullanmak istiyorsanız sizden istenen belgeler Nüfus cüzdanı, ikametgâh belgesi, son 3 aya ait doğalgaz, su veya elektrik faturası ( krediye başvuruda bulunan kişi adına ), son olarak emeklilik gelir bilgilerini gösteren bir belgedir. Her banka müşterilerinden muhakkak bunları talep etmektedirler. Emekliler  bazı bankalara maaşlarını taşıdıklarında özel imkanlardan da yararlanabiliyorlar. Bankaların dışında emekliye  PTT Bank’ da emeklilere kredi imkanları sunmaktadır. Ancak  bankalar emekliler konusunda bir unsura dikkat etmektedir. Emeklinin kredi kullanması için yaş sınırı konulmaktadır. Bazı bankalarda yaş sınırı 80 olarak belirlenmiştir.

Emekliye kredi veren bankalar arasında ziraat bank, iş bankası, halk bankası ve hatta PTT bank ile emekli kredisi alabiliyorsunuz. Emekli ve geçmişte düzenli ödemeler yaptıysanız kredi notunuz yüksek olacaktır. Böylelikle daha rahat kredi çekebilirsiniz.

Maybe You Like Them Too

Yorumlar

  1. Hüseyin Doğan 19 Eylül 2017

Yorum Yaz

55 + = 59