Emekliler Özel Hastane de Ne Kadar Fark Öder ?

kredi notum neden yokEmekliler vatandaşlarımız özel hastanelerde de muayene olabilmekteler. Bu muayenelerinde ücret ödelerken Sosyal Sigortalar Kurumunun ödediği miktarlar bulunmaktadır. Yani emekli vatandaşlarımız ücretlerin tümünü karşılamazlar. Bir miktarını Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Bu demek oluyor ki özel hastaneler de emekli vatandaşlarımızdan fark ücreti istenir.

Emekli vatandaşlarımızın özel hastaneler de ödediği en yüksek fark Sosyal Güvenlik Kurumunun hastaneye ödediği ücretin 2 katıdır. Bu durum sadece emekliler için de değil sigortalı çalışanlar için de aynıdır. Kısaca özel hastaneler SGK nın sigortalı kişi ödeyeceği destek tutarının 2 katına kadar ücret alabilirler.

Bu durum tüm yapılan işlemler için geçerlidir. özel hastanelerde fazladan alınan ücret geri alınabilmektedir. Çünkü SGK nın ödediğinin 2 katından fazla ücret alamazlar. Özel hastanelerden sizden fazla ücret alındığını düşünüyorsanız yapmanız gereken muayene,ameliyat,tedavi sonunda hizmet dökümlü faturanızı istemelisiniz. Hizmet dökümlü faturanızla birlikte SGK nın hasta hakları bölümüne dilekçenizle beraber başvurabilirsiniz.

Özel hastaneler için acil servis ücretleri bulunmamaktadır. Acillerde yapılan işlemler için fark ödenmez. Acil nedenlerle özel hastanelerin acil servislerine başvuran kişiler sadece fark ücreti değil, muayene işlem ücreti de ödemez.Pansuman, iğne yada acil muayenelerin tamamı ücretsiz yapılır. Ancak acil serviste 24 saatten uzun süre kalınması durumunda ücrete tabi olunur. 24 saatten kısa süren işlemler için ücret alınmaz.

Yorum Yaz

67 − = 59