Eft sorgulama nasıl yapılır?

Bu yazımızada sizlere yaptığınız EFT işleminin nasıl sorgulama yapacağınız konusunda yardımcı olacağız.

Banka şubalarından veya internet üzerinden yağtığınız işleminiz  EFT ile gönderilmiş ise karşı şahıs sizden  EFT işlem kodunu isteyip sorgulama yapmak isteyebilir.  Sizlerde EFT işleminizde sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız işlem kodunuzu mutlaka öğrenmelisiniz.Banka şubelerinden veya internet üzerinden yaptığınız EFT işleminin  göndermiş olduğunuz para muhatap banka hesabına geçmemişse  EFT sorgulama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

EFT sorgulama işleminizi 2 şekilde sorgulayabilirsiniz. İlk olarak yapacağınız  diğer banka ile görüşerek havuzda bekleyen paraları sorgulatmak olmaktadır. Bu sorgulama ile birlikte  banka yetkilileri gerekli işlemleri yaparak paranın hesaba geçmesini gerçekleştireceklerdir. İkinci olarak EFT işlemini sonucunu öğrenmek için bazı bankalarda olan internet bankacılığından EFT sorgulama işlemini yapmanızdır.  Gerekli menülerden yaptığını EFT işleminin ne durumda olduğunu anında öğrenebilirsiniz.

Yaptığınız EFT  işleminiz eğer sonuçlanmadıysa EFT sorgulama işlemini kesinlikle  yapmanız gerekmektedir. İlk olarak yapmanız gereken de EFT  sorgulama işlemini gerçekleştirmeden göndermiş olduğunuz hesabın hesap bilgilerini hemen kontrol etmeniz çok önemlidir. Hesap bilgilerin doğru olduğunu gördükten sonra EFT işleminizi gerçekleştirmeye başlamalısınız. EFT sorgulama işlemini bankanız ile görüşerek gerçekleştirebilirsiniz. Bankanızın  telefon bankacılığı ile irtibata geçmelisiniz. Telefon bankacılığında gerekli hesap bilgilerini verdikten sonra bankanız  inceleme yapacak ve sizlere bilgi verecektir. Fakat bazı bankalar EFT sorgulama hizmeti yapmamaktadır. Eğer bankanız bu hizmeti veriyorsa internetten EFTsorgulama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli bir not olarak  bazı zamanlarda özellikle bankaların çok yoğun olduğu günlerde para havuzda beklemekte olabilmektedir. Böyle bir durumda EFT yaptığınız bankayı arayarak  Yaptığınız para tranferini havuzdan hesaba aktarılmasını istemeniz olacaktır. Böylelikle EFT sorgulama işlemini gerçekleştirerek paranın hesaba aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

EFT işlemini sorgulamak için EFT kodunun mutlaka bilmeniz gerekmektedir.Aşağıda sizlere bazı bankaların EFT kodundan örnekler bulunmaktadır.

 

Garanti EFT Kodu : 0062

Akbank EFT kodu: 0046

Türkiye İş bankası EFT kodu : 0064

Bank Asya EFT kodu : 0208

Ziraat Bankası EFT kodu : 0010

Halk Bankası EFT kodu : 0012

Türkiye Finans Bankası EFT kodu : 0206

Vakıfbank EFT kodu : 0015

finansq (5)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*