Eft nasıl yapılır?

Artık günümüzde pek çok kişi teknolojinin ilerlemesi ile bankaların haricinde herkes oturduğu yerden bilgisayarından ödemelerini para transferlerini çok kolaylıkla yapabiliyorlar. Tüm bilgilerinini eksiz ve doğru girdiğiniz taktirde kısa bir zaman içersinde yatırmak istediğiniz paranız istediğiniz hesaba kolayca geçecektir. Bu işlemleri Eft ile havale yapmak çok kolaydır.  EFT işlemlerinin ayrıcalığı başka bir hesaba ya da başka bir bankaya para aktarmanızı sağlamaktadır.

EFT’ nin açılımı elektronik fon tranferi olamaktadır.  EFT ile kurumlar ve bireyler arası para alış verişini internet üzerinden gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Bankalara bizzat giderek de EFT işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat internet üzerinden yapacağınız EFT işlemleri sizler için  daha kolay ve zahmetsiz oluyor. EFT işemini gerçekleştirmek için ilerleyeceğiniz adımlar şöyle olmaktadır. Gönderen , banka , alıcının bankası ve alıcı  , bilgilerini giriyorsunuz ve anında paranız işleme alınarak  banka tarafından onay bekleniyor. Banka tarafından  yatırdığınız miktar ve hesabınızın yeterliliği kontrol edilip eğer herhangi bir sorun yoksa banka onay veriyor. Tabi ki  hesabınızda EFT ücreti muhakkak düşüyor. Bankaların belirlediği kendi ücretlendirme sistemleri olarak  bazı bankalarda 1 lira olurken bazı bankalarda 3 lira olabiliyor.

EFT işlemelerinizi  resmi tatiller dışında hafta içi her gün 8.00-17.00 saatleri arasında işleminizi  gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu saatlerin dışında EfT işleminiz yaparsanız  online yapılan işlemler ertesi güne aktarılıyor. Yaptığınız Eft işlemini  muhatap banka hesabına geçmemişse kesinlikle  işlemi sorgulatmalısınız.  EFT sorgulama işlemini yapmak için hesabınızın bulunduğu bankanızla ile iletişime geçebilirsiniz. EFT saatleri içerisinde para transfer işlemini gerçekleştirmişseniz ve hesaba geçmemişse hesap bilgilerini kontrol etmenizde fayda olacaktır. Bankanın şubelerinden Eft sorgulatabileceğiniz gibi telefon bankacılığından da EFTsorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

EFT işlemi ile  kısa zaman içinde işlemlerinizi anında gerçekleştirebiliyorsunuz. Dikkat etmeniz gerekn bir hususda  her bankanın Eft saati farklılık göstermektedir. Bu yüzden güncel EFT saatlerini takip etmeniz gerekmektedir. Özellikle  hafta sonu ve resmi tatillerde yapılacak olan EFT işlemleri bir sonraki ilk iş günü sonuçlanacaktır.

finansq (2)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*