Eft ile havale arasındaki fark nedir?

Bankaların ürünleri arasında olan Eft ve havale işlemleri bankacılıkta çok kolaylıklar sağlamaktadır. Bankacılık işlemleri arasında yer alan para transferi uygulaması iki türlü yapılmaktadır. Bunlardan birincisi EFT ikincisi ise Havale dir.

Havale Nedir ?

Aynı banka’nın farklı hesaplarına para gönderme işlemine havale denir. . Havale ile aynı bankadan başka bir bankaya para transferi yapamazsınız. Havale masrafları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

EFT Nedir ?

Bankanızdaki hesabınızdan karşı bankaya para transferinizi yapmaktır.

EFT ve Havale arasındaki fark :

Havale ile aynı bankadan aynı banka’nın farklı hesaplarına para transferi yapabilirsiniz. Eft’de ise farklı bankalara para transferi gönderebilirsiniz.

* Eft gönderimi çalışma saatleri içerisinde daha hızlı gönderilmektedir. Havale işleminde onay süreci daha uzundur.

* EFT işleminde para transferinde gönderilen karşı hesap bilgileri daha az istemektedir.

* Havale ücreti banka olarak ücreti değişmektedir. Fakat havale Eft’ye göre daha uygundur.

Havale işlemleri günün 24 saati boyunca gerçekleştirilebilirken, EFT yalnızca bankanın belirlediği saat ve günlerde gerçekleşmektedir. EFT yapıldığı zaman hesaba geçmesi biraz zaman alsa da havale yapıldığında para doğrudan hesaba aktarılır.
Son yıllarda teknolojinin müthiş derecede ilerlemesiyle birlikte insanlar artık Eft ve Havale işlemlerini banka gişeleri yerine bilgisayar başında veya cep telefonlarımızdan sadece birkaç dakika içerisinde çok kolay bir şekilde Eft ve Havale işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Paylaştığımız bu bilgiler doğrultusunda eft ve havale nedir artık net bir bilgi sahibi olduğunuzu sanmaktayız.

finansq (7)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*