EFT ile havale arasındaki fark nedir?

EFT ile havale arasındaki fark nedir? İki kelime farklı anlamlar taşımaktadır. Her iki kelimede bankacılık sektöründe kullanılmakta ve farklı işlemler yapmak için kullanılmaktadır. EFT bankalar arası para transferlerinde kullanılır iken, Havale kendi bankaları asında yapılan para işlemidir

EFT ile havale arasındaki fark nedir diye merak edenlere anlatıyorum. Mesela iki aynı şube asında yapılan para akışına havale diyoruz. Örnek vermek gerekir ise bir bankanın hem Maltepe de hem de Kadıköy de şubesi var ise sizlerin Maltepe den Kadıköy şubeye yolladığınız para havale olmuştur. Bizlerin en çok kullandığı bir para trans veridir.

EFT ile havale arasındaki fark nedir EFT ise bir bankadan başka bir bankaya sizlerin yaptığı bir para transfer işlemidir. EFT aynı zamanda kurumlar asında para transferi yapılan bir alt yapıya da sahiptir. Borsa işlemlerinde, hazine bonosu işlemecinde Merkez Bankası tarafından çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Havale günün her saatinde yapılabileceği gibi EFT sadece belli saatler asında yapılmaktadır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*