Eft Günleri Ve Saatleri

Bankalar resmi kurum ve kuruluşlardır. Bu yüzden bazı saat uygulamalarına uyarlar. Açılış, kapanış saatleri ve işlem saatleri ulusal düzeyde Merkez Bankası tarafından işlemlerde karışıklık olmaması içinde ayrıca düzenlenir. Eft günleri ve saatleri belirtilen saat dilimdelerinde yapılmaktadır. Bu saatler dışında yapılan işlmeler bir sonraki işlem günü ve saatinde devreye alınır.

Genel olarak ülkemizdeki uygulana eft günleri ve saatleri hafta içi, 8.00 – 17.30 saatleri arsında ve yarım gün mesai uygulanan durumdlarda sabah 8:00 – 13:00 arasında gerçekleşen işlemler anında EFT-EMKT Sistemi tarafından anaylanır. Hafta sonları ve remi tatillerde işlemler takip eden ilk işgünü ve mesai saatlerinde gerçekleşmek üzere bekletilir.

EFT sistemi ülkemizde 1 Nisan 1992 tarihinden bu yana işlemektedir. Bankalar arası Elektronik Fon Transferi olarak kullanılan EFT kısaltmadır. Aksaklıkların yaşanmaması için eft günleri ve saatleri belirli yasal düzenlemelere tabi tutulmuştur. bu işlem için yasal düzenlemeler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nca belirtilmiş ve uygulanmaya alınmıştır. Bu yüzden bankalar gerek şubelerinde gerekse internet işlemlerinde bu düzenlemelere uymak ve uygulamak ile sorumludurlar.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


31 − = 22