Düzenli Vergi Ödeyene İndirim Yapılacak

Vergi mükelleflerin düzenli olarak vergi ödemeyi alışkanlık hâline getirmesi için vergisini düzenli ödeyen kişilere indirim yapılacak. Bundaki amaç geçmişe yönelik vergi borcu olanlardan bu borçları tahsil etmek ve vergi kaçakçılığının önüne geçmektir. Vergilerini düzenli ödemeyi alışkanlık hâline getirmesini sağlamak da beklenmektedir. Çünkü vergi borcu olan çok sayıda vatandaş vardı ve bu vatandaşlar, borçları kabardığı için ödeme yapmakta zorlanıyorlardı.

Ancak hükümetin yapacağı bu düzenlemenin bazı şartları olacak. Yani herkese vergi indirimi yapılmayacak. Ancak hükümetin belirlediği koşulları sağlayan vergi mükelleflerine indirim yapılacak.Vergilerini düzenli ödeyen vergi mükellefleri için yapılacak vergi indirimi %5’ten az olmayacak.

Ülkemizde hâlâ düzenli vergi ödemek bir alışkanlık hâline gelmiş değil. Bu yüzden vergi borcu olan vatandaşların sayısı çok yüksek. Hükümet 2016 yılında aldığı ve bu yıl alacağı kararlarla bu alışkanlığı vergi ödemesi yapan kişilere kazandırmaya çalışıyor. Bu uygulamadan yararlanacak kesim Ticari, Zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle Gelir Vergisi mükellefi olanlar. (Bakkal, Market ,Mobilyacı, Mimar, Mali Müşavir, Avukat…)

- Finans, Bankacılık ve Sigortacılık sektörleri dışında olan Kurumlar Vergisi mükellefleri.(Anonim Şirketler, Limited Şirketler, İş Ortaklıkları, Kooperatifler ) beraber faydalanamayacak olanlar ise Kurumlar Vergisi mükelleflerinden; Bankalar, Faktoring Şirketleri, Sigorta Şirketleri.

Gelir Vergisi mükelleflerinden; Ücret Geliri, Gayrimenkul Sermaye İradı ( Kira geliri ), Değer Artış Kazancı , Menkul Sermaye İradı (faiz,kar payı…) edenler.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*