Dünyanın En Güzel Yerleri Otelleri

GÜZEL OTELLER

Sicilya’nın en uç adalarından Ortigia’da Minareto Grand Hotel inşa edilirken kimse buranın zeytin ağaçları ve Akdeniz’in ufuk çizgisiyle bu kadar uyumlu olacağını tahmin edemezdi. Adadaki bu ilk beş yıldızlı otelin İtalyan tekstil zenginlerinin ve şnorkelle dalış düşkünlerinin yaz aylarındaki gizli tercihi olması tesadüf değil. Plemmirio sahilindeki Mina reto, İtalyan Rivierası’nı anımsatacak ruhta. İki katlı, krem rengi, doğal taş ve mozaiklarin kullanıldığı, çevresi duvarlarla değil bitkilerle sınırlandırılmış doğal bir yaşam alanı burası.

Binanın kara tarafından içeri girildiğinde fark edilmeyen Sicilya körfezi manzarası, arka avluda gözler önüne seriliyor. Bu bölümden otelin özel plaj alanına inerken Ortigia’da geçtiği rivayet edilen eski Yunan efsanelerine dair çizimler merdiven duvarında dikkat çekiyor. Otel yüksek bir resif üzerine inşa edildiği için kumsaldaki ince kumların arasında, yüzerken uzanıp dinlenebilecek geniş kayalıklar bulunuyor. Resifle çevrelenmiş gözlerden uzak bu özel plajda sükunet ve huzur hakim. Müzik yayını yok. Ahşap şezlonglara uzanıldığında duyulabilecek en yapay ses, elektronik açılan plaj şemsiyelerinin sesi. Aynı plajdan sabahları özel teknelerle misafirler için balık avına çıkılıyor. Öğlenleri ise guletlerle dalış turları düzenleniyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma batıklara merakınız varsa bu turu kaçırmamak lazım.

93 odanın bulunduğu Minareto Grand Hotel’de inceliklerle döşeli dört adet ‘exclusive süite’ bulunuyor. Sardunya ve begonvillerle kaplı süitlerin geniş bahçeleri resif üzerindeki en geniş alanı kaplıyor. Panaromik bir körfez manzarasına sahip bahçelerde jakuzi alanı ve açıkhava spa bölümü de yer alıyor. Versace perdeler ve yatak örtüleri puro dolabı ve ayakları gümüş kaplı langırt masası tüm süitlerde ‘standart’.

Tabii ki bahçenize masa kurdurup özel aşçınızın pişirdiği yemekleri de yiyebilirsiniz ancak kale manzaralı restoranda yemek de gayet iyi fikir. Menü deniz mahsulleri ağırlıklı. Yine de marinelendirme derecelerinin seçilebildiği et türleri ile masanızda açılan makarna hamurlarıyla yapılan Italyan yemekleri buranın alameti farikalarından.

Akdeniz’de yaz aylarının keyif ve lükse dönüştüğü bir diğer şehir kuşkusuz Cannes. Fransız Rivierası’nın bu eşsiz şehri dünya sinema yıldızlarını ağırladığı Cannes Film Festivali’nde gösterilen yapımlar kadar yaratıcı ve şaşırtıcı bir otele sahip: 3.14 Cannes.

Ünlü Boulevard de la Croisette’de yer alan otel, konsept tasarımıyla adeta bir sanat eseri. Alice Harikalar Diyan’nı anımsatan rengarenk lobisi popart ve eklektik akımların kesiştiği bir merkez gibi. Renkli kristallerden yapılmış bir kütüphane, turkuvaz renkte mermer bir çeşme, anime karakterlerin boy gösterdiği yağlı boya tablolar ve başında dünya taşıyan Hint işlemeleriyle süslenmiş bir inek heykeli. Lobide başlayan bu kültür ve sanat kesişimi, otelin katlarında kendini net çizgilerle ortaya koyuyor. 5 kıtayı temsil eden her bir katta o kıtanın hikayesini barındıran detaylar odalarda misafirleri karşılıyor. İlk kat Amerika kıtasının Latin kokan kıvrak ve renkli halini popart kültürüyle buluşturuyor. Kimi detaylar ise Kızılderili izlerini taşıyor. Eflatun halılar, nar kırmızısı duvarlar, Meksika tarzı işlenmiş pembe yatak örtüleri ve Inka motifleri taşıyan turuncu perdeler… Diğer tarafta ise popart izler taşıyan bir duvar, modern bir banyo ve sade aksesuarlar.

Afrika katı ise kıtanın tüm gücünü yansıtan ama mütevazı duruşunu da koruyan nitelikte. Kıtaya özgü ahşap işçiliği mobilyalardaki ince detaylarda kendini gösteriyor. Keza Kuzey Afrika esintisi veren kandiller, Fas usulü cibinlikler ve kadife kırlentlerin bulunduğu büyük divanlar bu odaları diğerlerinden ayırıyor.

Açık renklerin ve pastel tonların kullanıldığı odalarda sarının ve mavinin en yumuşak hali misafirleri karşılıyor. Avrupa katında tahmin edileceği gibi misafirleri buram buram Fransa kokan, aşk temalı odalar karşılıyor. Yatak odası bölümünde hemen hemen her şeyin kırmızı olduğu bu konseptte Moulin Rouge filminden ilham alınmış. Asya katının yıldızları ise tavuskuşu heykelleri, bol çekmeceli geleneksel Çin gardrobu ve Japon çiçeği desenleriyle bezeli yatak…

Lerins adalarına nazır manzarasıyla otelin plajı, pop ve Zen kültürlerinin yansıması bir tasarımla düzenlenmiş renkli ve sakin! Kumsal alanından keten halılara basarak geçilebilen restoranda ise ananas carpaccio ve kaz ciğeri salatası gibi hafif lezzetler sunuluyor. Cannes’ın glutensiz ve organik menü sunan bu tek restorandaki lezzet yaratıcıları ise Bruno Laplace ve Frederic Nortier. Plaj alanına inmeden ferahlamanın yolu ise otelin terasındaki etrafı doğal taşlarla çevrilmiş açık havuz. Suquet tepesi ve deniz manzaralı havuz aynı zamanda ısıtmalı. Etrafındaki yeşil güneşlenme sedirleri ve üzerini kaplayan yaprak şeklindeki şemsiyeler ise yine tasarım bir otelde kaldığınızı hatırlatan emareler. www.314cannes.com

Türkiye’de ise Akdeniz sıcaklığım butik zevklerle buluşturan otellere her yıl bir yenisi ekleniyor. Girişimci Jack Pendrod tarafından 1998 yılında dünyaya takdim edilen Nikki Beach markası da Bodrum’daki yeni zinciriyle uluslararası iddiasını Türkiye’ye taşıyan markalar arasında yer alıyor. Mimar Gökhan Avcıoğlu’nun tasarladığı Nikki Beach Resort & SPA yedi yatak odalı villalardan özel yüzme havuzlu süitlere kadar dünya jetset’ini ve yerel konuklarını üst segmentte ağırlamak için hazır. Torba koyundaki 72 odalı otel Bodrum’un beyaz ve yalın dokusuna Miami Otelleri’nin gösterişini katmış. Lobi tavanının tasarımından, restoran masalarına kadar her şey etkileyici bir çizgide.

Müzik, yemek, eğlence, moda, film ve sanat unsurlarını tek bir bünyede toplayan lüks plaj kulübü konseptli otelin lobisi misafirlerini tek bir adımda kumsala taşıyor. Kişisel lounge alanı ve led aydınlatmalı duvarlara sahip balkonlar ise keyifli birer yaşam alanı. Oıelin en iddialı yeme içme bölümü ise eşsiz bir gün batımı izleme şansı da veren Sunset Lounge. Ahşabın birçok formda kullanıldığı lounge alanı bar bölümündeki mermer ve metal tasarımlarla tam bir yaz oteli: Ferah ve samimi. Teras alanında serin yaz akşamları için açıkhava şöminelerinin yer aldığı geniş localar ise uzun sohbetler için üşünülmüş. Niki Beach Resort & SPA’nın plaj alanı ise tüm dünyadaki Niki Beach standartlarının Bodrum’a özgü yansıması niteliğinde.
Dünyanın En Güzel Yerleri Otelleri_4.jpgDünyanın En Güzel Yerleri Otelleri_1.jpgDünyanın En Güzel Yerleri Otelleri_5.jpgDünyanın En Güzel Yerleri Otelleri_8.jpgDünyanın En Güzel Yerleri Otelleri_3.jpgDünyanın En Güzel Yerleri Otelleri_2.jpgDünyanın En Güzel Yerleri Otelleri_0.jpgDünyanın En Güzel Yerleri Otelleri_13.jpgDünyanın En Güzel Yerleri Otelleri_14.jpgDünyanın En Güzel Yerleri Otelleri_15.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*