Dosya masrafsız kredi veren bankalar

Bankaların vermiş olduğu kredi ürünlerinden yararlanılması durumunda bankalar müşterilerinden daha önceden belirlediği oranlarda dosya masrafı almaktadır. Masrafsız kredi deyince aklımıza gelen kredi komisyonu olmayan ve dosya masrafsız kredilerdir.  Kredi kullanırken talep edilen dosya masrafı önemli olmaktadır. Mesela  konut kredilerinde 500.-TL’den 2.000.-TL’ye kadar farklılık göstererek sabit olarak belirlenebilirken bazı durumlarda kredi tutarı üzerinden uygulanan belirli oranlar ile de alınabilmektedir. Örneğin %1 dosya masrafı ile alacağınız 150.000.-TL konut kredisi için sizden 1.500.-TL dosya masrafı  talep edilmektedir.

Bankaların dosya masrafsız olarak sundukları kredi ürünleri de mevcuttur. Fakat bu kredi ürünlerinde  karlılığın korunması amacı dolayısı ile faiz oranları dosya masraflı kredili ürüne göre daha yüksek olmaktadır. Bankacılık sektöründe  hizmet vermekte olan hemen her bankanın kendi içerisinden düzenlemiş olduğu dosya masrafsız kredi ürünleri bulunmaktadır. Sizin dikkat etmeniz gereken husus masraflı ve dosya masrafsız her iki kredi ürününün faiz oranlarıdır. Yani  her iki ürünü genel olarak değerlendirmeli ve uygulanan faiz oranlarına oldukça dikkat edilmelidir.

Dosya masrafsız kredi veren bankaların başında HSBC, Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Denizbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Akbank ve Ziraat Bankası gelmektedir. Taşıt ve konut kredisi haricinde dosya masrafsız kredi seçenekleri genel itibari ile ihtiyaç kredilerinde olmaktadır. Öncelikle alacağınız kredi türü önemli. Genelde masrafsız kredi alacaksanız tüketici kredisinitercih etmeniz gerekiyor çünkü masrafsız kredi için bankalar bir tek tüketici kredisini veriyorlar.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*