DONMUŞ KREDİ

Bankalarca müşteriler lehine açılan kredilerden dolu ve donuk olan, seyyaliyetini ve ödeme kabiliyetini yitirmiş bulunan alacaklar için kullanıır.

DOSYA

Belli bir konuya, bir işe veya bir kişiye ait olan mektup, not, belge gibi türlü yazı ve resimlerin sıra ile bir araya toplanmış ha line Dosya denilir.

Dosyalar, gömlek denilen orta yerlerin den katlanmak suretiyle ikiye bölünmüş ka lınca ve dayanıklı kâğıtlarda ya da klasör denilen kalın kapaklı, içinde kâğıtların takılacağı bir mekanizma bulunan ciltlerde muhafaza edilir.
Dosya gömlekleri çeşitli boyutlarda, kalınca ve dayanıklı kâğıtlardan yapılmalıdır, Çeşitleri

1 Basit gömlekler Ya ikiye bükülmüş dayanıklı bir kâğıttan yapılmış olur ya da yapraklarından birinin iç tarafına cep şeklinde bir parça eklenmiş olur.

2 Mekanizmalı gömlekler Basit gömleklerdeki gibi dosyaların düşmesini önlemek için; perforatörle delinen kâğıtlar potin bağları gibi bağlara geçirilir, ya da telli dosyalarda olduğu gibi yarım santim eninde yassı bir tele takılır ve bu telin kalınlığına göre iki delik açılmış bir teneke geçirilir veya bağları vidalı dosyalar kullanılır.

İhtiyaca ve kullanılışına göre yapılan bu dosyalar, çoğunlukla belli bir konuya ait bütün mektup, belge, not ve yazıları hep bir

arada taşır. Fakat bazen bunların sadece birini örneğin yalnız alman mektupları ya da yalnız gönderilen mektupları da içine alabilir.

Dosyalara; ihtiyaca göre fihrist veya içindekileri sırasiyle gösteren bir cetvelin dış kısmında da dosyanın neye ait olduğunu gösteren yazının (etiket) bulunması yararlı olur.

DÖNER DOLAŞIR

Kredi hesaplarının açılışında, hesabı açan servis tarafından diğer ilgili servislere gönderilmek üzere düzenlenen ve açılan hesabın numarası, firma adı gibi bilgileri içeren mektuba denir. Aynı zamanda hesap küşat emri demektir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*