Dolar Ne Zaman Alınır?

Dolar Kışları ve Yazları

Nakit belki de dünyanın en kolay el değiştiren varlığı ve ABD Doları, defacto küresel rezerv ve ticaret para birimi olarak diğer paraların hepsinin üzerinde kule gibi yükseliyor. Ama likiditesi değişiyor; bazen daha bol oluyor ve mali sistemde diğer zamanlara kıyasla daha rahat hareket ediyor. Ve bunun yaşandığı döngüler küresel açıdan istikrarı bozan süreçler haline gelebiliyor çünkü dünyanın her bir köşesini etkiliyor. Bu nedenle ETM Analytics, dolar likiditesindeki belirgin tepe ve dip noktaları gösteren bir endeks yarattı. Bundan sonra bu yükseliş ve düşüşleri dolar likiditesinin yazlan ve kışları olarak anacağız.

Yazlar, bankaların hızla yeni krediler yarattığı ya da merkez bankalarının mali sisteme bol miktarda para enjekte ettiği yüksek likidite dönemleri. Yazlar genelde artan yatırımcı güveni, daha fazla risk alma eğilimi ve yükselen varlık fiyatlarıyla ilişkilendiriliyor. Ama bu dönemler, aynı zamanda aşırı kaldıraç gücü (borç parayla yatırım), irrasyonel bir taşkınlık ve zayıf sermaye yatırımları gibi sonuçlara yol açabiliyor. Dahası ekonomik ve mali istikrarsızlık yaratan balonların artmasına neden olabiliyor.

Likidite kışları sırasında ise bankaların kredilendirme standartları sıkılaşıyor ve merkez bankaları para basmayı durduruyor veya sistemden para çekiyor. Kışlar çok daha düşük yatırım riski iştahı, balon sektörlerde deflasyon, finansal krizler ve durgunluklarla ilişkilendiriliyor. Ama kışlar aynı zamanda aşırılıkları düzeltebiliyor, daha verimli sermaye tahsisine yol açabiliyor, bilançoları onarabiliyor, mal ve hizmetleri daha satın alınabilir hale getirebiliyor.

Fed, 2008-2014 arasında uyguladığı nicel gevşeme politikasıyla bu tür bir likidite yazı yarattı. Bu politikayı yavaş yavaş sonlandırdığında şu anda içinde bulduğumuz likidite kışı ortaya çıktı. Kışla birlikte mal fiyatları düştü, para çıpaları çatırdadı, şirket tahvili piyasalarına korku hakim oldu, Çin hisse senetleri çöktü ve Wall Street’te dalgalanma başladı.

Kışlar döngüsel olarak sancılıdır ama sonsuz yazlar da yapısal istikrarı erozyona uğratır. Para politikasını yönetenler, varlıkların daha az satın alınabilir olmasını istemez ama varlık fiyatlarının düşmesini de istemez ayrıca bilançoları da zayıflatmak istemez. Varlık fiyatlarını nicel gevşemenin tetiklediği varlık alımlarıyla desteklemek, satın alınabilirlik ile bilanço onarımı arasındaki farklılıkları uzlaştırmaz. Tam aksine daha büyük, daha oynak balonlar yaratır -ek bir nicel gevşeme turunu gerektirecek şekilde.

Bir diğer yaklaşım hane halkı gelirlerini varlık fiyatlarından hızlı artırmayı denemek; bu da hane halkına daha doğrudan likidite enjeksiyonunu gerektiren bir şey. Bu fikir, hükümetlerin merkez bankalarına doğrudan tahvil satarak gelirlerini artırması anlamına gelen “helikopter para” kavramının prim yapmasını sağladı. Söz konusu uygulama, gelirlerin artmasını sağlamakla birlikte mali güven ve bütçe güvenini erozyona uğratabiliyor ve enflasyon riskleri yaratabiliyor. Bu durum, gerçekleşmesi halinde devlet tahvili piyasası gibi finansal varlıklardan altın ve gayrimenkul gibi katı varlıklara kaçışı tahrik edebilir -muhtemelen tarihin en büyük finansal balonunu yaratarak. Dünyanın finans başkentleri, iğneyi bu balona fazla yaklaştırmanın tehlikelerini gayet iyi biliyor.

Mevcut döngünün yegane zayiatının ticari mal balonları ve gelişmekte olan piyasa balonları olacağını düşünmek bir hata olur. Kışın ayazı yayılmaya başladı mı bunu durdurmak zordur.

Bir hareket geleceğinizi belirler

Herkesin geleceğini belirlemeye ve çifte vatandaşlığın sunduğu özgürlüğü tatmaya hakkı olduğuna inanıyoruz. İşte bu yüzden yatırımcı göçmenliğin öncüsü olduk, yirmi yıldan uzun zamandır müşterilerimize yatırımcı göçmenlik çözümlerinin yalnızca en iyisini sunuyoruz.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*