DİJİTAL TRANSFORMASYON

DİJİTAL TRANSFORMASYON/ DÖNÜŞÜM… HEMEN ŞİMDİ! AMA NASIL?

DİJİTAL donuşum her SEKTÖRÜ, HER İŞİ VE HER MESLEĞİ ETKİLİYOR. “BİZİMKİNDE HENÜZ GEREK YOK! ” YADA “DAHA ERKEN” DİYEN YANDI! DİJİTALLEŞME BÜTÜN İŞ KOLLARI, ALANLARI VE MODELLERİ İÇİN HEMEN AKSİYON ALINMASI, ‘ACİL’ KAYDI İLE DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKEN BİR ZORUNLULUK!

İş hayatında olmak isteyen firmanın, markanın, projenin ve bireylerin kapsam dışında kalma ihtimali yok! Gelecekte var olmak isteyen büyük, küçük, özellikle kurumsal, global, devasa kurumların, şirketlerin en öncelikli işi;

Intel Teknoloji Konferansı’nda verilen rakamlar çarpıcı… Şu anda, daha dijital çağın başlarındayken bile; dijitalleşen şirketlerin kaynaklarını artırmadan yüzde 9 büyüme kaydettiği, dijitalleşmeyenlerin ise sektörlerinin yüzde 26 gerisinde kaldığı belirtiliyor. (Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt tarafından) Zaman ilerledikçe bu makas iyice açılacak. Sonuçlar dijitalleşemeyenler için daha üzücü, dijitalleşenler için daha da sevindirici olacak.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN ETKİLEDİĞİ FONKSİYONLAR

Dijital ArGe: Dijital iş birlikleri, dijital modellerine ve mockup, prototip yapımı.

Dikey operasyonel entegrasyon: Ürün yaşam döngüsü yönetimi, dijital üretim, otomasyon.

Yatay tedarik zinciri entegrasyonu: Veriye dayalı tedarik zinciri yönetimi, dijital tedarik yönetimi, dijital lojistik ve ulaştırma, akıllı saha lojistik yönetimi.

Akıllı cihazlar: Tahminsel arıza önleme, entegre dijital mühendislik, giydirilmiş gerçeklik.

Dijital iş yeri: EFinans/Denetim, dijital İK, iç bilgi paylaşımı.

Dijital satış/pazarlama: Dijital CRM, omnichannel satış, self servis portal, dinamik fiyatlama, kişiselleştirilmiş satış seıvis sistemleri, eödeme.

Destek sistemleri: Siber güvenlik, netvvork yapılan, hızlı ve çevik İT, dijital organizasyon

DİJİTAL TRANSFORMASYONDA STRATEJİK ÖNCELİKLERİNİZ NELER OLMAU?

1 Mobil teknolojiler

2 Veri analitiği

3 Siber güvenlik

4 Nesnelerin interneti

5 Süreçlerde dijitalleşme

6 Bulut teknolojileri

7 Enerji kaynağında verimlilik

8 Robot teknolojileri

9 Giyilebilir teknolojiler

10 3D yazıcılar

Sonuç olarak; dijital dönüşümün yarattığı etkinin büyümesine sebep olan başlıca faktörler; verinin artması, hızlanması ve çeşitliliğinin fazlalaşması, özellikle RFID teknolojisinin ucuzlaması ile artan veri hızı, fabrikalarda makinalann arıza yapacağının önceden tespiti ve müşterilerin hangi ürünleri alacağının önceden tahminlenmesi olarak öne çıkıyor. Kaynak: *PwC 2016 CEO Survey

NEREDEN BAŞLAMALI?

Müşterilerle ilgili işlerden tabii ki… Dijitalleşme ile müşterilere daha sağlam içgörülerle yukarı/çapraz satış fırsatları yaratan ve daha rekabetçi fiyatlama ile teklifler sunulabilir. Ortalama yüzde 37 arası gelir artışı sağlanabilir.

Dijital veri ile zenginleştirilmiş kampanya tasarımlarıyla pazar payınızı arttırabilir, müşterilerinizi geri kazanabilirsiniz.

Ya da müşteri memnuniyetini artırarak müşterilerinizi korumayı başarır, ortalama yüzde 4 ila 6 arasında gelir kaybı riskini azaltabilirsiniz.

Müşteri analitiği ile riskli müşterileri belirler, ödenmemiş faturalarınızı azaltır, yüzde 1 ila yüzde 3 arasında maliyetinizi düşürebilirsiniz. » Online kanallardan da müşteri kazanmaya başlayarak, müşteri kazanma maliyetlerinizde yüzde 2 ile 5 düşüş sağlayabilirsiniz.

Online hizmet payınızı yüzde 4045’lere çıkarabildiğinizde yüzde 12 daha düşük hizmet maliyetleri yapısına kavuşabilirsiniz.

DİJİTAL TRANSFORMASYON_9.jpgDİJİTAL TRANSFORMASYON_6.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


79 − 75 =