Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere Sed Yardımı

Ülkemizde Sosyal Ekonomik Destek yani SED adı altında fakir ailelere ve çocuklarını yoksulluk sebebiyle okutamayan kimselere devlet para yardımı yapmaktadır. Devlet SED adı altında yaptığı bu yardımı geçici veya sürekli olarak geri ödemesiz gerçekleştirmektedir. Bu yardım parası Aile Sosyal Politiklar Bakanlığı tarafından devlet destekli alabilmek için bazı şartlar koymuştur.

SED destekli bu yardım parasını yoksul aileler yüksek öğrenime kadar ödemektedir. Kısacası ilkokuldan yüksek öğrenime kadar bu yardımı alabiliyorsunuz. Devlet bu yardım parasını alabilecek ailelerin ilkönce maddi durumuna bakıyor. Yani maddi durumunuzun elverişsiz olması gerekmektedir. SED yardım parasını alabilmek için istenen şartlar şunlardır. Bakıma muhtaç durumda bulunmaları, korucu aillelerin yanıında olupta herhangi bir işte çalışmamaları ya da çok önemli bir hastalık veya herhangi bir afetten dolayı sağlığını ve işini kaybetmiş olmaları gerekmektedir. Bu şartlara sahip kişiler bu yardımı alabilirler.

Bu yardımı alabilmek adına ilkönce Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu yardımı istediğinizi bir dilekçe hazırlayarak bildirmeniz gerekir. Bu dilekçenizde zor durumda olduğunuzu tabiki gerekçeniz ile beraber vatandaşlara verilen SED imkanlarından yararlanmak istediğinizi belirtmelisiniz. Başvurunuzun kabulünden sonra ilkönce sizin maddi durumunuz araştılarak uygun olduğunuz kabul edilirse bir dosya hazırlanır. Bu hazırlanan dosya için sizden istenilen belgeler şunlar olacaktır.

T.C nolu kimlik belgenizin fotokopisi, sağlık raporunuz, çocuğunuzun öğrenim belgesi, işsizler için iş-kur’a başvuru yaptıklarını gösteren belge istenecektir. Öğrenci için ödenen yardım parası öğrencinin öğrenimine göre değişiklik göstermektedir.Ödenecek olan yardım parası her yıl memur kat sayısına göre düzenlenir. SED yardımının en düşük miktarı 456 TL’dir. En yüksek miktarı ise 821 TL olmaktadır.

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz

+ 72 = 77