Devlet teşviği gayrimenkul sektörünü heyecanlandırdı

Konut Üreticileri Demeği Başkanı Ömer Faruk Çelik, devlet tarafından sağlanması planlanan katkının dar ve orta gelirli vatandaşlar için fırsat yaratacağını vurguluyor ve konut satışlarının da zaman içinde artmasına katkı sağlayacağını ifade ediyor.

Gürallar Yapı Genel Müdürü Evrim Karayel, “Konut alıcısı açısından olumlu bir teşvik. Bu şekilde, pahaltiaşan pazarda yeniden bir hareketlilik başlayacaktır. Devletin attığı bu adım toplam sermayenin artmasına ve ekonominin ivmeli şekilde iyileşmesine neden olacaktır” diyor.

Bunun özellikle ortanın altı gelir segmentindeki konut alıcısını tasarrufa teşvik eden bir karar olduğu yorumunu yapan 24 Gayrimenkul CEO’su Ahmethan Yılmaz ise şöyle konuşuyor: “Konutu finansal bir varlık değil de bir insan hakkı olarak gören bu yaklaşımı son derece olumlu buluyoruz. Gayrimenkul geliştiricisi firmalar olarak ortanın altındaki gelir segmenti için projeler üretme konusunda geç bile kaldık. Bu gelişme, bundan böyle ekonomik konut geliştirme konusunda TOKİ dışında da firmalar olacağı anlamına geliyor.”
Bina dışından asansör çözümü yarışması

İFO Fuarcılık ile Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (AYSAD) tarafından ETMKdesteği ile düzenlenen Uluslararası Asansör T asarım Yarışması’nın bu yılki konusu, ‘mevcut binalara yapılacak yeni asansörler1 olarak belirlendi. Binalarda 5 metre olan zorunlu dış alan uzunluğu, asansör yapılması halinde zorunluluk olmaktan çıkarılıp 1,5 metreye düşürüldü.

Böylece bina dışından asansör yarışması

yapımı da mümkün hale geldi. Yarışma ile başta kamu binaları olmak üzere asansörü olmayan mevcut yapılarda, yaşlı ve engellilerin binaya erişimini sağlayacak tasarım çözümleri hedefleniyor. Proje teslimi 16 Mart’ta sona erecek yarışmanın sonuçları 21 Mart’ta açıklanacak. Birinciye 9 bin TL, İkinciye 6 bin TL, üçüncüye ise 3 bin TL ödül verilecek.

Evvel İstanbul ile mahalleler geri geliyor

Emlak Konut GYO ile intaya, EYG ve intes hasılat paylaşımı ortaklığıyla Başakşehir’de geliştirilen Evvel İstanbul projesi, mahalle konseptini geri getiriyor. 678 konut ve 10 ticari ünitenin yer aldığı projeden ev alanlar,
arasında değişen 349 bağımsız ofis bölümünün yer aldığı projede, fiyatlar 830 bin TL’den başlayıp 2 milyon 810 bin TL’ye kadar çıkıyor. Ataşehir’de İstanbul Finans Merkezi’nde yer alacak ticari kuruluşları hedefleyen Sarphan Finans Park’ın VIP 300 ofisleri, şehrin yoğun iş trafiğine ev sahipliği yapacak.

Koru Kahve Mahallesi’ndeki mahalle kahvesinde buluşulabilecek, Koru Çeşmesi Mahallesi’nde mahalle çeşmesinden su içip çardakta sohbet edilebilecek.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*