Devlet destekli evlilik kredisi nasıl alınır?

Bankalar bünyesinde yapılan çalışmalarla insanlarımıza daha iyi sosyal yaşam standır sunmak için devlet sayesinde pek çok imkan sağlanmaktadır.  Son yıllarda sosyal yaşam standartlarını düzenleme adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca devlet destekli evlilik kredisi ortaya atılmıştır. Buna göre bakanlığın belirlemiş olduğu şartlar dâhilinde evlenmeyi düşünün gençlerimize maddi destek sağlaması adına faizsiz evlilik kredisi verilmektedir.

Devlet destekli evlilik kredisi almak için aranan şartlar aynen şöyle olmaktadır. Evlenecek olan çiftlerimiz 18-24 yaş arasında olmalı.

Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi biri ile cezalandırılmamış olmak.

Maddi imkânsızlıklar nedeniyle evlenemeyecek durumda olmak kriterlerine uymak gerekmektedir.

Bu kriterlere sahip kadın ve erkekler ve  her Türk vatandaşı devlet destekli faizsiz evlilik kredisinde faydalanabilmektedir. Bakanlığın belirlemiş olduğu şartları sağlayan her vatandaşımıza faizsiz 1 yıl geri ödemeksizin 10.000 TL evlilik kredisi devletimiz tarafından verilecektir. Kredinin toplamda geri ödeme süresi 4 yıl ile sınırlandırılmış olup verilecek olan kredi kamu bankası aracılığı ile vatandaşlara ulaştırılacaktır. Ayrıca evlenip ilk yıl çocuk sahibi olan ailelerin evlilik kredisi 1 yıl ötelenebilecektir. Ayrıca üniversite mezunu olan vatandaşlarımız için yaş aralığı 26 yaşına kadar uzatılmıştır. Evlenecek gençlerden  herhangi biri yetim veya devlet yurtlarında kalmış ise, kredinin geri ödemesi yine bakanlık tarafından en az 2 yıl olarak ötelenmek şartıyla 4 yılda geri ödenmesi istenecektir.

Devlet destekli evlilik kredisi bankalar aracılığı ile verileceği için evlenmeyi düşünen çiftlerimiz başvuru için bankaların şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Çiftlerin mesleki durumları, aylık gelirleri ve aile kaynaklı zenginlikleri de baz alınacak. Bütün bu ölçütler çerçevesinde kredi miktarı artabilecek ya da taksit sayısı çoğaltılabilecek.  Tüm şartları taşıyorsanız evlilik kredisi alabilirsiniz.

evlilik_kredisi_60891

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*