Devlet Destekli Evlilik Kredisi Avantajli Mı?

Evlenmek isteyen gençleriize devlet tarafından verilen devlet destekli kredidir.Devlet destekli evlilik kredisi devlet tarafından düğün yapmak, çeyiz almak, ev döşemek ve evlenmek isteyen gençlere verilen faizsiz ve bir yıl ertelemeli bir kredidir.Ayrıca bu kredinin bir diğer adıda çeyiz parasıdır.

Bu krediden faydalanabilmek için bazı şartlar vardır. Bankaya ilkönce çeyiz hesabı açmaktır. Bu başvuruyu yaptığınız tarihte 24 yaşınızdan gün almamış olmalısınız. Çünkü devlet 24 yaşından gün almış kişilerin başvurularını kabul etmemektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından incelendikten sonra çeyiz hesabınızı açtırabilirsiniz. Katkı alabilmek için hesabınıza para yatırmanız şarttır. Üstelik aylarca değil yıllarca para yatırmanız zorunludur. En düşük katkı olan 4223 TL’yi alabilmeniz için çeyiz hesabınıza en az üç yıl boyunca para yatırmalısınız. Hesabınıza her ay en az 100 TL en fazla 1000 TL ya da üç ayda bir en az 300 TL, en fazla 3000 TL yatırabilirsiniz.

Çeyiz hesabınıza dört yıl boyunca para yatırırsanız 4751 TL, beş yıl boyunca para yatırırsanız en yüksek devlet katkısı olan 5000 TL’yi alırsınız. Bu katkıyı düğünden bir yıl sonra faizsiz olarak ve 24 ayda geri ödersiniz. Eğer çift olarak ayrı ayrı hesaplar açtırırsanız ve hesaplarınıza para yatırırsanız ayrı ayrı 5000 TL, toplam 10 bin TL alabilirsiniz.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*