Derince Limanı

Safi Holding, Mayıs 2014’te Kalamış Fenerbahçe Yat Limanı için yapılan ihalede Koç Holding ile oldukça agresif bir yarışa girmişti. 654 milyon dolarlık en yüksek ikinci teklifi veren şirket sadece bir ay sonra Derince Limanı özelleştirmesinde boy göstermiş ve ihaleyi 543 milyon dolara kazanarak bütün dikkatleri üzerine çekmişti. Bu ihaleler 1965’ten beri ticaret hayatında olan Karadenizli Safi Ailesi’ne sınıf atlattı. Bugünlerdeyse Derince Limanı’na yapacakları 350 milyon dolarlık yatırımla yeni bir atağın peşinde.

Şirketin başında ailenin ikinci kuşağından 42 yaşındaki Hakan Safi var. Safi Ailesi’nin limancılık ve denizciliğe olan ilgisi esasında kömür ithalatçılığı geçmişleriyle ilgili. Yurt-dışından gemilerle getirilen kömürün lojistiği deniz yoluyla yapıldığı için bu işle ilgilenen birçok şirket zaman içinde hem armatörlüğe hem de liman işletmeciliğine el attı, örneğin FORBES’un bu ayki sayısında (sayfa 56) liman işletmeciliği sektöründeki son atılımlarım okuyacağınız Yıldırım Holding de benzer bir yolla büyüyen şirketlerden.

Safi Holding’in sıradışı bir büyüme serüveni var. Hakan Safi, “Nasıl ki Koç Ailesi bakkaliye ile başladı, bizim de bir başlangıç noktamız vardı” diyor. 90’lara kadar 30 yıl boyunca minibüsçülükten lokantaya, kuru temizlemeden inşaata kadar birçok “esnaf’ işinde faaliyet göstermişler. Büyük küçük demeden para kazanabileceklerini düşündükleri her ticaret fırsatını değerlendirmişler. Ta ki 90’lı yıllarda artık lig atlamaya yetecek bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar… Küçük işlerin tasfiye edilmeye başlandığı bu yıllarda Safi Ailesi büyük denizlere açılmaya karar veriyor. Esnaf işleri bırakılarak hafriyatçt-lık, inşaat, madencilik, kömür ithalatı ve armatörlük gibi daha büyük işlere giriyorlar.

Ailenin Türkiye’nin en değerli limanlarından birini satın almasıyla sonuçlanan hikaye de böyle başlıyor. Hakan Safi, “Kömür işine girdiğimizden beri denizcilik işiyle hep içli dışlı olduk” diyor. Ama artık Derince Limanı, Safi Ailesi için sadece iyi bir fırsatın değerlendirilmesi değil. Marmara’daki en önemli limanlardan birine sahip olan şirket bu alandaki yatırımlarını daha da büyütmenin peşinde. Hakan Safi, liman işletmeciliğinde yeni alımlar ya da ortaklıklar yapabileceklerini söylüyor. Bu yıl ihaleye çıkarılması beklenen İzmir Limanı da Hakan Safi’nin radarında. 2007’de ilk ihalesi yapılan ve 1 milyar 275 milyon dolarlık teklifle Çelebi Holding’in kazandığı İzmir Limanı İhalesi 2010’da iptal edilmişti.

Limanı’nın doğusunda dolgu alan üzerine kurulacak olan Derince Konteymr Terminali 1 milyon TEU kapasite artışı sağlayacak. Üç fazda yapılacak yatırımının toplam büyüklüğü 350 milyon dolar olacak. Projenin ilk ayağı başlatıldı ve 2017 sonunda tamamlanacak. Bu yatırımlar özelleştirme şartnamesinin bir parçası. Hakan Safi, ihale koşullarına göre 17 yılda tamamlanması gereken bu yatırımları beş yılda bitirmeyi planladıklarını söylüyor. 543 milyon dolarlık ihale bedelini ödemiş ve liman alımı için kullanılan kredileri kapatmışlar. 350 milyon dolarlık yatırım için kredi anlaşmaları da yapılmış.

Yatırımlar bittiğinde Derince Limanı 1,5 kilometre rıhtımı, 1 milyon metrekarenin üzerinde karasal alanı olan dev bir limana dönüşecek. Projenin en önemli amaçlarından biri, limanın deniz içindeki derinliğinin artırılarak daha büyük gemilerin yanaşmasını sağlamak. Denize açılarak kazıklı rıhtım şeklinde yapılacak limana, yatırım sonunda 400 metrelik büyük gemiler de yanaşabilecek.

Derince Limanı, Safi Ailesi’ne geçmeden önce TCDD’nin mülkiyetindeydi. Dolayısıyla bugüne kadar pek etkin bir şekilde kullanıla-masa da, asıl fonksiyonu Anadolu’dan demir-yoluyla taşınan mallar için bir aktarma limanı olması. Hakan Safi yeni yatırımın önceliklerinden birinin de limanın bu özelliğini etkin bir şekilde kullanılmak olduğunu anlatıyor.

İhaleyi kazandıklarında Derince Limanı’nın yıllık cirosu 50 milyon dolar seviyesindeydi. Hakan Safi, yaklaşık bir yıllık sürede limanın iş hacmini 100 milyon dolara ulaştırdıklarını anlatıyor. Bütün yatırımlar tamamlandığında Derince Limam’nm 500 milyon dolar ciroya ulaşmasını öngörüyorlar.

Kocaeli’nde yer alan Derince Limanı, İstanbul ve Bursa’ya yakınlığıyla Türkiye’nin önemli ihracat ve ithalat kapılarından birini oluşturuyor. Ancak Safi’nin planladığı etkin bir demiryolu entegrasyonuyla limanın menzili bütün Anadolu’ya açılmış olacak.
Derince Limanı_0.jpgDerince Limanı_1.jpg
Bugünlerde Derince Limanı ve yatırmalarına odaklansa da Safi’nin önemli gündemlerinden biri de gayrimenkul. Ailenin zaman içinde satın aldığı ciddi bir arazi stoku bulunuyor. Kartal, Dolapdere, Piyalepaşa ve Kağıthane ailenin arazi sahibi olduğu bölgeler. Kartal’da E5 üzerindeki “Safi Espadon” bu araziler üzerinde inşa edilen projelerden. 136 konut ve 11 ticari bölümden oluşan projede yer alan ofis bloğunun yedi katı Safi Holding için ayrılsa da bu projede de satışlar hala devam ediyor.

Giriştikleri liman ve büyük ölçekli gayrimenkul işinin Safi Ailesi’ne sınıf atlattığı ortada… Ancak bu atağın aileyi milyarder aileler ligine taşıyıp taşıyamayacağını yapılan yatırımların başarısı belirleyecek. O

Liman Rekabeti

Derince Limanı, Bursa ve İstanbul’a yakınlığıyla oldukça değerli bir liman. Safi Holding’in 350 milyon dolarlık yatırımı tamamlamasının ardından 400 metrelik gemilerin yanaşabileceği rıhtımları ve 1 milyon TEU kapasite artışı sağlayacak Derince Konteyner Terminali ile çok daha hızlı gelir üreten bir yatırıma dönüşecek.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 1 = 5