DENİZBANK TİCARİ KREDİLERİ

Kredi Büyümesi

Bu yıl Denizbank’ta büyüme, kurumsal ve ticari krediler ile KOBİ kredilerinden gelecek. Oranlar ise genel müdür Hakan Ateş’in tahminine göre yüzde 15-20 aralığında olacak

Hakan Ateş’in kaptanlık koltuğunda oturduğu Denizbank’ta 2016’nın ilk çeyreği olumlu geçti. Konsolide kredi ve mevduat kalemlerinde sektörün biraz üzerinde bir büyüme kaydeden bankanın aktif büyümesi ise sektöre paralel gerçekleşti. Ateş bu yılın ilk beş ayını değerlendirirken hedeflerin öngörülen düzeyde seyrettiğini söylüyor. Özellikle kredi ve mevduat büyüklüklerinin bütçelenen seviyelere ulaşması ve tabii ki özkaynak karlılığının da hedeflendiği gibi sektör ortalamalarının üzerinde gerçekleşmesi Ateş’in elini rahatlatıyor.

Karlılık, aktif büyüme, krediler gibi kalemlerde sektördeki genel beklentiler bu yılın sonuçlarının da 2016’e benzer olacağı yönünde. Karlılığın azalmasıyla birlikte bankalar maliyetlerin kontrol altında tutulması ile ücret ve komisyon gelirlerine ağırlık vermeye çalışıyor. Ateş de diğer bankalar gibi bu konulara öncelik verdiklerini söylüyor.

Bir geçiş ekonomisi olan Türkiye’de doğru yatırımlarla ülke refahını arttıracak ve dünyada rekabet avantajı yakalayabilecek turizm, tarım, denizcilik, enerji, altyapı gibi önemli sektörlere finansman sağlanması gerekiyor.

Elbette bankalar bu tür dönemlerde uzmanlaştıkları ve farklılık yarattıkları alanlara daha da büyük özen gösterirken hemen her alanda rekabetin dozu da giderek artıyor. Bu alanlar içinde Denizbank öncüsü olduğu ‘tarım bankacılığında’ fark yaratan hizmetler ve avantajlı finansman olanaklarıyla liderliğini devam ettirmek istiyor. Yoğun rekabetin yaşandığı bir diğer alan da KOBİ bankacılığı. Hakan Ateş önemli sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’le-re her dönemde hizmet vermek istediklerini kacılığında bir milyonu aşan üretici müşterisi, 6,5 milyar TL’ye ulaşan tarım kredileri ve özel bankalar arasında yüzde 30’u aşan pazar payı ile Denizbank lider konumunda. KOBİ’lere yönelik çalışmalarda da hizmet verdikleri müşteri sayısını 1,2 milyona, kredi tutarını da 18 milyar TL’ye çıkartan Denizbank sektörün üzerinde performans sergiledi. söylüyor ve “Üretimin temeli olan KOBİ’lere hizmette KOBİ bankacılığındaki uzmanlığımız ve geliştirdiğimiz inovatif ürünlerimizle fark yaratmaya devam edeceğiz” diyor. Tarım ban-

İnternet ve mobil bankacılığı altında toplayan ‘dijital bankacılık’ kuşkusuz son dönemin en gözde yatırım alanı. Bankalar bu alana yatırım yaparak hem maliyetlerini azaltabiliyor hem de müşteriye katma değer sağlıyor. Denizbank IT yatırımlarında başı çekiyor zira iştiraki olan Intertech şirketinde 800’den fazla bilgisayar mühendisi ve uzmanı bu konuda çalışıyor. Intertech ileri teknoloji ve dijital çözümler geliştirerek müşterilerin hızlı ve kolay bankacılık işlemleri yapabilecekleri, düşük işlem maliyetleri sayesinde birikimlerini daha avantajlı olarak değerlendirebilecekleri, kendilerine özel geliştirilen çözümlere arzu ettikleri an ve yerde ulaşabilecekleri bir bankacılık hizmeti üzerinde projeler geliştiriyor. Bu büyük mutfakta doğan teknoloji hem Denizbank’ta kullanılıyor hem de başka bankalara da bu konuda hizmet veriliyor. Hakan Ateş “Doğal olarak mobilitenin ve müşteriye her an her yerde ulaşabilip ona özel çözümlerle hayatını kolaylaştırmanın bankacılığın geleceği olduğunun bilincindeyiz” diyor.

Denizbank’ın tarım bankacılığında başardığı ‘niş’ alan bulma stratejisini belediye bankacılığında da gösterdiği görülüyor. Banka genel müdürlük kadroları ve Türkiye genelindeki şube ağı ile bütün kamu kuruluşlarına her türlü bankacılık hizmetini veriyor. Bu kapsamda 300’e yakın kamu kurumu, belediye ve belediye iştiraki olan kuruluşlara verilen kredilerin güncel bakiyesi 320 milyon dolar civarına yükselmiş durumda.

Bu yıl oldukça zor bir dönem geçiren turizm sektöründe de etkin olan Denizbank’ın turizm kredilerindeki pazar payı yüzde 16. Toplamda 18,3 milyar dolarlık turizm kredileri içinde bankanın payı 2,9 milyar dolar ve lider konumda. Ateş toplam krediler içinde turizm kredilerinin yüzde 3-4 tutarında olduğunu belirtiyor. Turizm kredileriyle ilgili bankalar kredilerini genelde 2017’ye ertelemiş durumda. Sezon bittikten sonra daha net bir değerlendirme yapılabilecek.

Ve elbette enerji finansmanı da Denizbank için son derece önemli. Türkiye’nin toplam elektrik üretim kurulu gücünün 33 bin 600 MW artarak 72 bin 450 MW’a çıktığı son 10 yıllık dönemde, Denizbank 57 elektrik üretim projesini finanse ederek 6 bin 400 MW kurulu gücün devreye girmesine aracılık etti. Hakan Ateş, “Son 10 yıl içerisinde devreye giren veya özelleştirilen her beş projeden birinin finansmanında yer aldık. Her zaman olduğu gibi gelecek yıllarda da, Türkiye’nin geleceğine daha güçlü miraslar bırakmak üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diyor.

Ateş’e göre bankaların özkaynak karlılığındaki gerileme büyük bir engel. Bu gerilemenin altında yatan sebeplerden biri makro ihtiyati tedbirler. Küresel krizin şiddetlendiği dönemde yüksek olan cari açığımıza da bir önlem olarak makro ihtiyati önlemler devreye sokulmuş ve bankacılık sektörünün finansman kapasitesi daraltılıp maliyetleri yükseltilmişti. Bugün özellikle enerji fiyatlarındaki düşüşle, cari açık ekonominin yüzde 5’inin de altı gibi düzeylere geriledi. İç tüketim ve hane halkı borçluluğunda çok hızlı artışlar gözlemlenmiyor. Mali disiplin devam ediyor ve kredi derecelendirme şirketleri Türkiye’nin kriz dayanıklılığını artık kabul edip söylemlerine yansıtmaya başladı. Dolayısıyla makro-ihtiyati önlemlerde bir gevşeme sağlanması,

Hakan Ateş’e göre bankaların özkaynak karlılığındaki gerileme sektörün önündeki en büyük engel. Bunun ortadan kalkması için tedbirlerde ‘gevşeme’ gerekiyor bankaların reel sektöre verdiği desteği arttırması ve ucuzlatmasına imkan tanıyacak. Ateş risk ağırlıklı kalemlerin karşılık oranlarının Türkiye’de çok yüksek olmasının da zorlayıcı etkilerden biri olduğuna dikkat çekerek “Bu alandaki düzenlemeler de sektörü rahatlatacak. Bankaların reel sektöre kredi desteğinin artması da karlılığı olumlu etkileyecek” diyor.

Denizbank 2016 ilk çeyrekte başarılı bir performans gösterdi. İlk çeyrekte de sermayesi etkin bir şekilde kullanarak yüzde 14’lük özkaynak karlılığı ile sektörün üzerinde kalmayı başardı. Bu yıl sonunda bankaların 2016’e benzer bir performans göstereceğini düşünen Ateş’e göre Denizbank’ın aktif ve kredi büyümesi de 2016 oranlarıyla benzerlik gösterecek. Geçen yıl olduğu gibi büyüme öncelikli olarak kurumsal, KOBİ ve tarım bankacılığı alanlarında gerçekleşecek. Maliyetlerin kontrol altında tutulması ve ücret ve komisyon gelirlerine ağırlık verilmesi de bankaların öncelikleri arasında olacak. Hakan Ateş 2016 için planladıkları hedeflere ulaşacaklarını öngörüyor.

DENİZBANK TİCARİ KREDİLERİ_18.jpg

DENİZBANK TİCARİ KREDİLERİ_5.jpg

DENİZBANK TİCARİ KREDİLERİ_2.jpg

DENİZBANK TİCARİ KREDİLERİ_6.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*