CV Örnekleri

Daha önce bir iş başvurusunda bulunmamış ya da CV hazırlamamış olan kişilerin, zorluk çekmemeleri ve en iyi öz geçmişi sunmaları açısından, sektörlere göre CV örnekleri araştırılması uygun olabilmektedir. Bu örnekleri araştırma yaparken ise, seçkin siteleri tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü hazırlayacağınız öz geçmiş formu, işe kabul edilmeniz ve mülakat sürecine davet edilmeniz açısından son derece önemlidir.

CV örnekleriincelendikten sonra bunların kendi sektörünüze göre değiştirilmesini sağlamalısınız. Yeni bir CV hazırlamaya başlarken ise dikkat etmeniz gereken durumlar şu şekildedir.

Kariyer Hedefi

CV örnekleri sırasında da görüleceği gibi, her CV’de bu tarz bir bölüm bulunmaktadır. Bunun nedeni ise CV incelemesi yapacak olan kişinin dikkatini çekmektir. Hazırlama işlemi sırasında bu bölüme geldiğiniz zaman ilk olarak bu bölüme ne kadar uygun olduğunuzu anlatmalısınız. Ancak, CV hazırlama yöntemlerinde de belirttiğimiz gibi, kesinlikle uzun cümlelerden kaçınmalı ve her bölümde olduğu gibi kariyer hedefleri bölümüne de kendinizi kısa ve öz bir şekilde ifade etmelisiniz. Bu bölümde, hangi pozisyona başvuruda bulunursanız bulunun kendini beğenmiş bir kişi ortaya koymamalı, bunun tam aksine gelebileceği en yüksek pozisyona gelene kadar kendini geliştiren biri olacağınızı belirtmelisiniz.

Kişisel Bilgiler

CV hazırlama sırasında, genellikle ilk sayfada kullanılan kişisel bilgiler kısmı, aslında en çok hata yapılan kısımdır. Kişiler genellikle hızlı bir şekilde bu bölümü doldurmak istediğinden dolayı bu bölümde eksik ya da hatalı bilgi verebilmektedir. CV hazırlarken bu bölümde ad ve soyadınız, açık adresiniz, size ulaşım sağlanabilecek telefon numaranız ve e mail adresinizi eksiksiz bir şekilde yazmalısınız. Bunun beraberinde ise kesinlikle doğum tarihinizi, doğum yerinizi ve medeni durum bilgilerinizi de belirtmelisiniz. Bazı öz geçmiş formlarında kişilerin uyruk belirttiği görülecektir. Eğer yurt dışında bir firmaya başvuru yapacaksanız sizler de uyruk bilgisi vermelisiniz.

Eğitim Bilgileri

Bu kısım, çok dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Bu zamana kadar almış olduğunuz tüm eğitim bilgilerinizin detaylarına yer vermelisiniz. Mezun olunan okul ya da programları hazırlarken de ters bir kronolojik sıraya göre hazırlamalısınız. Ayrıca, öğrenim gördüğünüz zamanlarda almış olduğunuz bir derece ya da önemli başarınız varsa, not ortalamalarınızı da aynı şekilde burada belirtebilirsiniz. Eğer yeni mezun olmuşsanız da, bunu ilk kısımda belirtmelisiniz.

İş ve Staj Deneyimi

CV örnekleri incelerken göreceğiniz gibi, iş ve staj deneyimi kısmında da ters bir kronolojik sıralama yapılmaktadır. Sizler de bu kurala uygun bir şekilde hareket etmelisiniz. Tüm iş ve staj deneyimlerinizi bu kurala göre hazırlarken, hangi pozisyonda çalıştığınızı, bu pozisyonlardaki sorumluluklarınız da dahil olmak üzere yazmalısınız. Eğer çalışmış olduğunuz birimde bir başarı elde etmişseniz, bunu da özellikle burada vurgulamalı ve dikkat çekici hale getirmelisiniz.

Beceriler

Bu bölüm çok fazla karıştırılmaktadır. Ancak, hazır öz geçmiş formlarına baktığınız da sizin de göreceğiniz gibi, sizden burada sahip olduğunuz yabancı filler ve bilgisayar programlarını belirtmeniz istenmektedir. Burada programların ismi ve versiyonlarını yazarken, hangi seviyede bildiğinizi de ayrıca belirtmeniz gerekmektedir. Bilinen uygulamalara ek olarak, herhangi bir mesleki kuruluşa üyeyseniz bunu da belirtmeniz gerekecektir.

Eğitimler ve Sertifikalar

İşe alımlarda çok önemli olan sertifikalar, bu bölümde kesinlikle belirtilmelidir. Aldığınız sertifikaları burada belirtirken bir yandan da sertifika numaralarını paylaşmayı ihmal etmemelisiniz. Bu kontrol açısından son derece önemlidir.

Referanslar

Referans, işe alım işlemlerinde size kefil olan kişi olarak düşünülebilir. Burada referanslarınızı yazarken en fazla iki kişi yazmalı ve onların çalıştıkları kurum, birim ve telefon numaralarını da belirtmelisiniz.

bos-cv-ornegi-fotograli-cv-taslagi-cv-indirme.png?w=700

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


93 − 85 =