CV Nasıl Hazırlanır ?

İş başvurusu sırasında kişilerin hazırlaması gelen özgeçmiş ya da CV, kesinlikle kurallarına uygun olarak hazırlanmalı ve tüm detayları barındırmalıdır. Çünkü, yapılacak olan iş başvurusu için sizin uygun olup olmadığınızın anlaşılabilmesi için, bire bir görüşme öncesinde CV incelenecek ve mülakatların büyük bir kısmı da bu incelemenin beraberinde yapılacaktır. CV hazırlama işlemleri sırasında, kişilerin hata yapmamaları ve iş başvurularının da en iyi şekilde sonuçlanabilmesi için dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır. Özgeçmiş oluşturulurken içerikte, isim, soy isim, iletişim kurulacak bilgiler, eğitim durumunuz, iş tecrübeniz olmuşsa hangi kurum olduğu ve hangi yıllar arasında olduğu, varsa referanslarınız ve hatta özel zevklerinizi yani hobilerinizi de bu CV’de kesinlikle belirtmelisiniz.

Etkili CV Hazırlamak İçin Püf Noktalar

CV hazırlama konusunda kişilerin sorun yaşamaması ve kabul görür bir öz geçmiş hazırlamaları için dikkat etmeleri gereken durumları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Öncelikle hazırlayacağınız CV, kesinlikle A4kağıt üzerine hazırlanmalıdır. Burada, internet üzerinden bulacağınız hazır CV örneklerinden faydalanabilir ya da doğrudan bilgisayar ortamında kendiniz hazırlayabiliriz.
 2. Hazırlayacağınız CV için en fazla iki sayfalık sınır belirlemelisiniz. Bu iki kağıt ise, çıktı alınırken ayrı ayrı kağıtlara düzenlenerek toplamda 2 adet olmalıdır. Eğer akademik bir CV hazırlıyorsanız, burada 2 sayfa sınırı size uygulanmayacaktır.
 3. CV hazırlarken, uzun cümleler kullanmaktan kaçınmalı ve daha sade, anlaşılır bir dil tercih etmelisiniz. Çünkü, kurumlara yapılan CV ile başvurularda, en fazla 4 ya da 5 dakikalık süre ayrılmaktadır. Burada kendinizi iyi ifade etmeniz CV okunması konusunda etkili olacaktır.
 4. Kelimeler ile ifade edilirken, kesinlikle birinci ya da üçüncü tekil kişi ağzıyla cümleler kurmalısınız.
 5. Bilgisayar üzerinden hazırlama yaparken, yazı tipi olarak Arial ya da Times New Roman yazı tipini kullanmalısınız. Kelime büyüklüğü ise 11 veya da 12 punto kullanılmalıdır.
 6. Özel kelime cümlelerinin altını çizerek dikkat çekmesini sağlamalısınız.
 7. İmla kurallarına kesinlikle dikkat etmelisiniz.
 8. Hangi pozisyona başvuru yapacaksanız, bunun için CV hazırlama yöntemlerini ayrı ayrı uygulamalısınız.
 9. Ters kronolojik bir sıralamaya gitmelisiniz.
 10. Gereksiz bilgi vermekten kesinlikle uzak durmalısınız.
 11. CV teslim edilmeden önce, kesinlikle fotoğrafınızın eklenmiş olması gerekmektedir. Burada resminizin takım elbise ile çekilmiş olması daha fazla tavsiye edilmektedir.
 12. CV için eklenecek olan resmin, silik olmaması gerekmektedir.

CV hazırlama işlemlerinde dikkat etmeniz gereken kurallar bu şekildedir.

CV Hazırlanırken Hangi Bilgiler Kullanılmalıdır?

CV hazırlama işlemleri sırasında kişilerin dikkat etmesi gereken temel durumları bu şekilde özetledik. Bu yöntemleri kullanarak yapacağınız öz geçmiş formlarında ise, kesinlikle belirtmeniz gereken alt başlıkları bilmelisiniz. Buna göre, CV içerisinde alt başlıklar halinde ele almanız gereken konular şu şekildedir.

 • Kişisel Bilgiler
 • Kariyer Hedefleriniz
 • Eğitim Bilgileriniz
 • İş ya da Staj Deneyimleriniz
 • Alınan Eğitimler ve Sertifikalar
 • Referanslarınız

Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde CV formunda belirtmeniz gerekmektedir. Son dönemlerde iş başvuruları sırasında CV formlarına büyük bir önem verildiği, bu formlarda ise sertifika bilgilerine çok fazla bakıldığı bilinmektedir. Ancak, burada kesinlikle dikkatli olmalısınız. Almış olduğunuz sertifikaların ismini yazmanızın yanı sıra, internet üzerinden kontrol edilebilmesi için CV numaralarına da burada yer vermelisiniz. Eğer aksi bir durum belirtilmemişse, CV fotokopilerinizi de öz geçmiş formuna ekleyerek kuruma sunabilirsiniz.

Kişilerin dikkat etmesi gereken son durum ise, başvuracakları pozisyonlara göre öz geçmiş hazırlamalarıdır. Eğer farklı pozisyonlara başvuru yapılıyorsa kesinlikle aynı CV ile başvuru yapmaktan kaçınılmalıdır.

elektrik_elektronik_cv_ornegi.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


56 + = 64