Çocuklar İçin Yeni Tablet Tabtoy Piyasada

Tabletle oyuncağı birleştiren platform yarattı

Rahim Öner ve Onur Yıldırım tarafından kurulan Tabtoy, 3-7 yaş aralığındaki çocukların, tasarlanan oyuncaklar ile akıllı cihaz yardımıyla interaktif bir şekilde oynayabileceği eğitici ve öğretici bir platform. Çocukların mobil cihazlara yönelen ilgileri yüzünden, gerçek oyuncaklardan uzaklaşmasını engellemeyi önleme fikrinden yola çıkan Tabtoy, çocuklara sunduğu, üzerine çeşitli nesneler koyarak oynanıyor.

3-7 yaş aralığındaki çocukların, tasarlanan oyuncaklar ile akıllı cihaz yardımıyla interaktif bir şekilde oynayabileceği eğitici ve öğretici bir platform olan Tabtoy’u geliştiren Rahim Öner ve Onur Yıldırım, bu alanda yerli ilk girişimi gerçekleştiriyor. Gerçek oyuncaklarla tabletlerin entegre şekilde oynanmasını sağlayan ürün, seri üretime başladıktan sonra yurtdışına da satış yapacak.

5 oyun var

Bu platform üzerinde, farklı oyuncaklarla entegre birçok yeni oyun geliştirilebilecek.

Video oyunlarının gerçeklik algısı eksikliğini gidererek, onları gerçek oyuncaklarla entegre oyun oynanabilir hale getiren vvireless teknoloji, eğitim amaçlı oyunlar için de potansiyel sunuyor. Henüz üç oyundan oluşan uygulama sayısı, ürün piyasaya çıktığında beş oyuna yükselecek.

Kuruculardan Rahim Öner, projenin gelişim aşamasını şöyle anlatıyor:

“Tabtoy, çocuklara hitap eden ve tam zamanında olması gereken bir proje. Çünkü artık çocuklar çok fazla tabletle oynuyorlar. Bu onların küçük motor becerilerinin gelişmesini engelliyor ve çocuklar tablete bağlı kalıyorlar. Onur Yıldırım ile birlikte, ‘Çocukları zaten tabletten uzaklaştıramayacağız, en azından aralarına mesafe koyalım. Biraz daha gerçek oyuncaklarla oynasınlar, tablet de onlara yol göstersin. Bunun için de bir oyun platformu tasarlayalım’ dedik. Nasıl bir şey olması gerektiği üzerinde düşünmeye başladık. Düşündük ki; tepsi gibi bir şey tasarlayalım, tabletin karşısında dursun. Çocuklar da oyuncaklarını bunların üzerine koyarak oyunlar oynasınlar. Tablette bir oyun var, cihaz sadece tablete bağlanıyor.”

Piyasaya çıkmaya hazır

Prototip halinde olan Tabtoy’un ilk amacı yatırım almadan ilk 300-400 ürünü piyasaya sunabilmek ve geri dönüşleri alıp ürünü geliştirmek. O raddede ise yatırımcı alıp hızlı bir seri üretime geçmek isteyen Tabtoy ekibinin sonraki hedefi yurtdışına açılmak olacak.

Şu anda mentorlarla görüşme aşamasında olduklarını söyleyen Rahim Öner, “Yoğurt Bilgi Teknolojileri’nin sahibi Cemil Türün ile görüşüyoruz. Kendisi, Türkiye’de bu oyunu yapanlardan bir tanesi ve bize mentorluk ediyor. Daha önce Türkiye’de oyuncak üretmiş bir isimle de görüşüyoruz” diyor.

İTÜ Çekirdek’e geldiklerinde sadece fikirleri olan Tabtoy ekibi, öncelikle ilk ön aşamayı geçti. Prototiplerini yapmaları için İTÜ Çekirdek bünyesindeki laboratuvarı kullanan ekip, ürünü burada geliştirdi. Rahim Öner, “ilk prototipimizi burada çıkardık. Tüm kısmı burada oluştu ve gelişti. Mentorlarımızla sürekli görüşerek ürün ilerledi, belli kademeler aldı, başladığı noktadan çok uzak yerlere geldi” diyerek İTÜ Çekirdek’in katkılarını anlatıyor.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*