Çin ekonomisi havlu atacak mı?

Borç yükü gittikçe ağırlaşan Çin ekonomisi havlu atacak mı? Brexit, Brezilya’daki siyasi karmaşa, İtalya’daki bankacılık krizi, ABD’de faiz artırım beklentileritartışmaları gözlerin Çin ekonomisinden uzaklaşmasına neden oldu. Son dönemlerde küresel finansal uzmanlardan IMF gibi kuramlara kadar her kesim Çin’in hızla artan borç seviyesi hakkında sert eleştiriler yapıyor. Kredilerdeki hızlı artışın yatırım seviyesini yukarı çekmesi, Çin ekonomisindeki en önemli fay hattı olarak değerlendiriliyor.

Ayrıca ABD ve Japonya’da yaşananlar ile benzerliklere de dikkat çekiliyor. ABD’de 2008’de yaşanan ve kredi artışıyla fitili ateşlenen finansal kriz ya da Japonya’da olduğu gibi yüksek borçlanmanın getirdiği aşırı kapasitenin neden olduğu yavaş büyüme tuzağı gibi ciddi sorunlar bekliyor Çin’i.

Kuşkusuz dev Çin ekonomisinin aşırı yavaşlaması en büyük ticaret ortakları ABD ve Avrupa ekonomilerinide etkileyerek küresel durgunluğa yol açacak. Ekonomik düşünce kuruluşu American Enterprise Institute ekonomisti Desmond Lachman, Çin’in ekonomik modelinin artık yolundan çıktığını, tıpkı Japonya’ya son 20 yılda olduğu gibi uzun yıllar sürecek çok yavaş ekonomik büyüme dönemine girildiğini savunuyor.

Peki Çin’de ne oluyor? Küresel finansal krizin ertesinde ekonomiyi hızlandırma önlemleri nedeniyle Çin’in toplam borcu 2008’de GSİH’nın yüzde 150’si iken, günümüzde kimi hesaplamalara göre yüzde 260’a çıktı. Kredi bolluğu Çin ekonomisinin küresel krizin hemen sonrasında yüksek performanslı büyümesini sağladı ve dünyanın diğer ekonomilerinin canlanmasında da itici güç oldu.

Ancak hükümet ekonomide yavaşlama sinyalleri alındığında hemen para musluklarını açarak, durkalk yöntemiyle ivme vermeye çalıştı. Çin Merkez Bankası geçen yıl faiz oranlarını birkaç kez düşürürken, bankaların sermaye gereksinim oranlarını da aşağı çekti. Geçen yıl ortasında başlayan son ekonomiyi hızlandırma paketiyle M1 para arzındaki büyüme, küresel krizden bu yana en yüksek oran olan yüzde 22,9 olurken, para ve kredi musluklarının açılması pek işe yaramadı. Fay hattındaki kırılma sinyali olarak geçen yıl ekonomi son 25 yılın en düşük oranı olan yüzde 6,9, bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 6,7 büyüdü.

Aslında Çin’in borç konusundaki bazı göstergeleri küresel standartlar ile aynı çizgide. Kamunun ya da hane halkının borcunun GSYİH’ya oranı yüzde 40’ar seviyesinde. Sorun daha

Çin ekonomisi havlu atacak mı?_0.jpgÇin ekonomisi havlu atacak mı?_6.jpgÇin ekonomisi havlu atacak mı?_11.jpgÇin ekonomisi havlu atacak mı?_4.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 1 = 1