Çiftçi Bağkur Emekli Maaşı Ne Kadar ?

 Ziraat odalarında kaydı buunan ve tarım faaliyetin de bulunanlar ve sigorta primlerini kendi ödeyenlere çiftçi bağkur maaşı ödenmektedir. 5510 sayılı olan kanunun 4.

Maddesi kapsamında sigortalı olan Bağ-Kur’luların emeklilik şartları belirlenerek maaşlarını almaktadırlar. Çiftçi bağkur Maaşı kişinin toplam gün sayısı ve ödemekte olduğu primleri ne kadar yüksekse alacağı maaşı da ona göre belirlenir. Ayrıca Çiftçi Bağkur Maaşı senede 2 kez enflasyona göre zamlanmaktadır.

Bağkur maaşları 9000 ve 5400 günden emeklilik olarak belirlenir. 2019 yılın da en düşük İşçi Bağkur Maaşı 1.180 TL dir. E- Devlet üzerinden bağkur sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca Bağkur Çiftçi malulen emekli maaaşı maluluk durumuna göre de değişir. Malulen emekli maaşları 9000 gün üzerinden hesaplanır.

Bu kapsamda 2019 senesinde emekli olmaya hak kazanan vatandaşlar yaklaşık 800 veya 1000 TL arasında değişmektedir. Çiftçi Bağkur emeklilik şartları kadın ve erkeklere değişiklik gösterir. Kadın sigortalık süresi 20 yıl erkekler sigortalık süresi 25 yıldır.

Yorum Yaz

8 + 2 =