ÇEK DEFTERİ

Buna Çek Karnesi de denir. Çek, keşideci tarafından doğrudan doğruya bayağı bir kâğıt üzerine de yazılabilir. Hiç bir sakınca yoktur Ancak bizim yasalarımıza göre çek, yalnız Bankalara çekilebileceğinden, Bankalar müşterilerinin işini kolaylaştırmak üzere basılı çek defterleri (çek karnesi) meydana getirmişlerdir.

ÇİZGİSİZ ÇEK

Her banka kendi nezdinde hesap açan (borçlu ve alacaklı) müşterilerine ufak bir para karşılığında bu defterlerden verir.

Defterler, genellike 10, 25, 50, 100 yapraklı olur. Her yaprağın bir dip koçanı vardır. İki arası zımbalıdır. Bankada cari hesap sahibi olan kimse, para çekmek istediği zaman basılı çek yaprağını doldurur ve zımba yerinden kopararak, parayı kim alacaksa ona teslim eder. Çekin dip koçanı kendindedir. Keşidelerini izleyebilmek için, çek içindeki Irini özetle bu dip koçanına yazar. Bankadan belirli dönemlerde hesap hülasası (ekstre) gelince, çekleri buradan da kontrol edebilir.

ÇEKİ LİSTESİ

Akreditiflerde aranılacak belgeler arasında, satıcının hazırlayıp gönderdiği malların kap veya balya olarak ağırlığını gösteren listedir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*