Brexit

Brexit’in dünyaya faturası büyük, borsaların aldığı darbenin çok ötesinde olacak.

BELİRSİZLİK: Yatırım büyüme ve daha yüksek yaşam standardı için kritik bir önem taşıyor. Sermaye harcamaları, dünyanın büyük bir bölümünde 20082009’dan bu yana yüksek vergiler, yeni yasal düzenleme tsunamisi ve fazlasıyla zarar verici merkez bankası politikaları nedeniyle durgun. Brexit, Avrupa ve Birleşik Krallık için bu engelleri daha da güçlendirecek. Kuralların ne olacağını bile bilmiyorsanız paranızı niye riske atasınız? Zaten durgun seyreden dünya ekonomisi daha da yavaşlayacak.

AB’NİN ÇÖZÜLMESİ: Avrupa’nın kışkırttığı yeni bir dünya savaşını engellemek için İkinci Dünya Savaşı sonrasında diplomasi, Avrupa ülkelerini biraraya getirmeye odaklandı. Bu çaba şaşırtıcı derecede başarılı oldu. Yüzlerce yıllık kanlı rekabete rağmen AB ülkeleri, özellikle de Fransa ve Almanya arasında bir savaş bugün tasavvur edilebilir bile değil.

Ancak kronik ekonomik durgunluk ve Ortadoğu’dan muazzam göç nedeniyle çirkin güçler bir kez daha uyandı. İkinci Dünya Savaşı öncesinde Avrupa’nın başına bela olan yabancı düşmanı partiler, Fransa, Avusturya, Macaristan gibi ülkelerde yükselişte… Kaygı verici bir şekilde Almanya da antiliberal dürtülere bağışık değil. Ülkenin en popüler figürü bir Yeşiller Partisi üyesi. İkinci en popüler isim de dışişleri bakanı, kendisi Kırım ve Ukrayna’daki saldırganlığından ötürü Rusya’ya uygulanan yaptırımları bir “provokasyon” olarak nitelendiren ve Berlin’in, Washington ile arasına mesafe koymasını, Moskova ile daha yakın çalışmasını isteyen bir sosyalist.

Brexit_1.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


16 + = 26