Bosch sürücüsüz araç teknolojileri geliştirdi

Dünyayı değiştiren bir başka önemli teknoloji, makineden makineye internet (M2M). Bu alanda Bosch hangi teknolojileri geliştirdi hangilerini geliştiriyor İçerisinde bulunduğumuz dönemde hızla gelişen teknolojilere tanıklık ediyoruz. Bilgiye süratle erişmemizi ve işlerimizi kolaylaştırarak zamandan tasarruf etmemizi sağlayacak yeni teknolojiler hayatımızın her alanına girmeye başladı. Önümüzdeki dönemde bizi bekleyen teknolojilerden bazılarını şu şekilde özetleyebiliriz: Biz işimizden çıkıp evimize gitmek için otomobilimize bindiğimizde, otomobilimiz evimizdeki kombi ya da klima ile bağlantıya geçecek ve biz gelmeden çalışarak evi ısıtıp soğutmasını sağlayacak. Ya da kârlı bir kış gecesini düşünün, kombiniz sayesinde sıcacık hale gelen evinizde yatıyorsunuz ve gecenin bir yansı kombiniz arıza veriyor. Normal şartlar altında sabah kalktığınızda buz gibi bir evle karşılaşırsınız… Fakat nesnelerin birbirleriyle iletişime geçme özelliği ile kombiniz anzaya geçtiği anda, kendi kendine servisle bağlantı kuracak, servis yine uzaktan bağlanarak kombinizdeki anzayı tespit edip giderecek ve siz sabah uyandığınızda gece olanlann hiçbirini bilmeyeceksiniz bile. Bu örneklerin tümünde nesnelerin interneti ile günlük hayatımızın ne kadar kolay hale geldiğini görüyoruz. Bosch olarak, tüm dünyada 45 bin 700 Ar-Ge çalışanımız var ve bu çalışanlann 15 bini yazılım mühendisi. Üç binden fazla mühendisimiz ise sadece nesnelerin internetiyle ilgileniyor ve bu sayı önümüzdeki dönemde daha da artacak. Nesnelerin interneti, bize sadece kolaylık ve rahatlık değil aynı zamanda güvenlik de sunuyor. İstatistiklere göre yılda 1,2 milyon insan trafik kazalannda hayatını kaybediyor. Bu kazaların yüzde 90’mın sebebi ise sürücü hatalan… Bosch olarak, geliştirdiğimiz nesnelerin interneti bazlı teknolojilerimizle, kontrolü tamamen otomobile verip sıfır kazaya giden yolda önemli adımlar atıyoruz. Sadece bununla da sınırlı kalmıyoruz ağa bağlı teknolojilerle insanlann yaşamım kolaylaştıracak her adımı düşünüyoruz.

Geleceğin araçlan hem otonom hem de elektrikli olacak. Ve daha da iyisi, ağa bağlı olacaklar. 2025 yılı itibanyla tüm yeni araçlann yüzde 15-20’si elektrikli güç aktanm organlanna sahip olacak. Bu aynı zamanda, önümüzdeki 10 yıl içerisinde içten yanmalı motorun etkin mobilite için bir dayanak olarak kalmaya devam edeceği an- Geleceğin otomobiline ilişkin öngörülerinizi J bizimle paylaşabilir misiniz?

Elektrikli ve sürücüsüz araçlardan sonra şimdi sırada ne var anlamına da geliyor. Biz, 2020 yılı itibanyla batarya maliyetlerini yanya indirmek istiyoruz; o zamana kadar, 2013 yılının neredeyse 10 katı olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaklaşık üç milyon şarj noktası kurulmuş olacak. Bu, pazara önümüzdeki 10 yıl içerisinde büyüme için yeterli bir alan sağlıyor. Aynca şunu da eklemem gerekiyor; nesnelerin interneti günümüzde teknolojinin dönüşümünü gerçekleştiriyor. te bağlı şarj noktalanmn yüzde 80’ini ağa bağlıyor. Mercedes-Benz için geliştirilen Charge&Pay uygulaması, ister Köln’de ister Berlin’de en yakın şarj noktasını bulmayı ve tek bir tiklama ile ödeme yapmayı mümkün kılıyor. Elektrikli araç teknolojilerinde bir diğer önemli konu da batarya olacak. Bu konuda dünyada öncü şirketlerden biriyiz. Bosch olarak sekiz-dokuz yıldır pil teknolojisini kullanıyoruz. Lityum ve iyon piller kullanıp geliştiriyoruz. Bu pilleri, tüm el, bahçe, matkap ve en önemlisi de otomotivde de kullanıyoruz. Otomotivde kullanılan pillerin küçülmesi, ucuzlaması, hafifleşmesi ve daha hızlı şarj olması için dünyada öncüyüz.

Aynca, elektrikli bir araç kullananlara yönelik özel teknolojilerimiz var. Cep telefonundan aracın şarj edilebilmesi için park yeri bulunabilecek ve rezerve edilecek. Kullanıp ücreti ödenecek. Aynca hiç araçtan inmeden kablosuz şarj imkanı sağlanacak. Bu uygulama asfaltın altına yerleştirilmiş şarj istasyonlan ile olacak. Siz sadece üzerinde durarak manyetik dalgalarla aracın pilini doldurabileceksiniz.bosch3.jpg Finansq

Bosch sürücüsüz araç teknolojileri geliştirdi

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 3 = 5