Borsa’da Verilen emir, iptal edilebilir mi ?

Üye temsilcileri, bazen yazdıkları emirleri iptal etmek isteyebilir. Sadece, sisteme alış veya satış tarafında girilen en son emir iptal edilebilir. Son emrin iyileştirilerek son emir durumuna gelmemiş olması gerekir. İptal edilen emirden sonra son emir konumuna gelen önceki emir de iptal edilebilir. Alış veya satıştaki son emirler, kısmen gerçekleşmişse, pasif üyenin temsilcileri yalnızca kalan bakiyeyi iptal edebilir. İptal edilmek istenen emrin, son emir olmaması durumunda, sistem uyarı mesajı gönderir. Özel emirler ve küsurat emirler ise her zaman iptal edilebilirler.
Sistemde, bir hisse senedindeki işlemler durdurulup, emir iptalinin serbest bırakılması durumunda o ana kadar girilmiş olan bütün emirlerin iptaline olanak sağlayan (Tüm Emir İpt) tuşuna basmak gerekir.
Soru 68 : Borsa’da emrin gerçekleşmesinden sonra yapılan işlemler nelerdir ?
Bilindiği gibi borsada işlemler sabah 10.00 12.00 ve öğleden sonra 14.00 16.00’da olmak üzere iki seansta gerçekleş tirilirmektedir. Her seansın sonunda ilgili aracı kurumun her
ELİT brokerinin kendi bilgisayarından gerçekleştirdiği işlemleri gösteren işlem defterleri ile bir aracı kurumun bütün brokerle ri ile yaptığı toplam işlemleri gösteren işlem defteri , borsa görevlilerinden alınır.
Böylece o günkü toplam alım satım dökümü ortaya çıkar.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*