Borsada para kazanma rehberi

Yatırım yapmaya karar verdim? Neler öğütlersiniz?
Hisse senedi, niteliği gereği diğer yatırım araçlardan çok farklı bir konuma sahiptir. Bu nedenle hisse senedine yatırım yapmaya kaar vermişseniz şu önerilerimize kulak asın :
I) Uzun vadeli düşünün : Hisse senedi esasen uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Gelişmiş ülkelerde hisse senedine “evladiyelik” gözüyle bakılır. Yatırımcılar, hisse senetlerini gelecek kuşakları (torunları) dahi düşünerek alırlar. Kuşkusuz ülkemizde enflasyonun yüksek düzeyde seyretmesi, ekonomik ve siyasi istikrarın her an bozulabileceği endişesi, yakın geleceğin dahi önceden kestirilememesi (tahmin edilememesi) gibi nedenlerle yatırımcılar konuya kısa vadeli, hatta “günübirlik” bakmaktadır. Bu, bir ölçüde doğal karşılanabilir. Ancak özellikle küçük yatırımcıların yine de kısa vadeli yatırımlardan kaçınması gerekir. Küçük yatırımcı için en sağlıklı yol, uzun vadeli yatırımdır. Spekülasyon, ancak büyük çaplı yatırımcıların işidir. Zira bunlar, nakit ve portföy güçleri ile piyasayı yönlendirme olanağına sahip oldukları’için spekülatif hareketlerde daha avantajlıdırlar. Küçük yatırımcı ise gerek şirketler hakkında bilgi edinme, gerekse elde ettiği bilgilerde analiz yapabilme konusunda yetersizdir. Bu doğal olarak küçük yatırımcıların büyük zarar etmesine yol açabilir. Özetle borsada iniş ve çıkışlar olabilir, ama uzun dönemde hisse senetlerinin fiyatı hep yükselir. Yapılan aratırmalara gire düşüş dönemlerinin yüksel me dönemlerine göre daha kısa sürdüğü ortaya çıkmıştır. Kısaca, uzun vadeli yatırımcı olur
2) Yatırımlarınızı zamana yayın :
Borsadaki eğilimleri iyi değerlendirebilmek ve trendi yakalayabilmek için yatırımlarınızı zamana yayın, yani paçal yapın. Örneğin, 100 milyon liranız varsa, bunun hepsiyle aynı anda yatırım yapmayın. Bir kısmı ile şimdi, diğer bölümünü ise haftalara ve aylara yayarak yatırın. Yani fiyatlar düşerken ve yükselirken mal alın. Böylece elinizde değişik maliyetlerde hisse senedi olacaktır. Bu da sizin süper kar etmenizi belki engeller, ama batağa saplanmazını da önler.
3) Borçlan özkaynaklarım aşan şirketin hiselerini almayın:
Yatırım yapacağınız şirketin borçlanma oranına bakın. Örneğin şirket, değerine göre çok borçluysa, kaynaklarının çoğu banka kredilerine dayanıyor ve gelirin büyük bölümü banka borçlarına gidiyorsa şirketin “S.O.S.” veriyor demektir. O halde hisselerini alacağınız şirketin borçları, özkaynaklarım aşma malı. Borçlar, özkaynakları aşarsa şirketin varlıkları borçlarını karşılayamaz. Böyle bir şirket batak şirket sınıfına girmiştir ki, bu tür şirketlere yanaşmamak gerekir.
4) Şirketin hisse başına karına dikkat edin : Dikkat etmeniz gereken bir başka önemli konu da, şirketin hisse başına karıdır. Şirketin karı tekbaşına fazlaca anlamlı değildir. Örneğin X şirketinin karı 100 milyar lira, Y şirketinin karı 20 milyar lira diye X şirketi daha iyidir yanılgısında ar vermişseniz şu önerilerimize kulak asın :
bulunmak yanlıştır. Çünkü karı yüksek görünen şirketin, hisse başına elde ettiği kar çok küçük kalabilir. Yöne örneklersek, 100 milyar lira kar eden şirketin, 100 milyon adet hissesi varsa, hisse başına kar lOOOiradır. Buna karşılık 20 milyar lira kar eden şirketin hisse adedi 10 milyon ise hisse başına kar 2000 liradır. Yani Y şirketi yatırım açısından daha caziptir.
5) Şirketi dikizleyin : Yatırım yapacağınız şirketin durumunu sıkı bir takibe almalısınız. Yönetimde kimler varsa, stratejisi nasıldır ? Şirketin işçileriyle ilişkileri nasıldır, rakip şirketler karşısındaki durumu nedir? Bütün bu sorular önemlidir. Ayrıca yatırım yaparken şirketin sadece şimdiki durumuna bakarak değil, gelecekteki durumunun ne olabileceğini de gözönünde bulundurun, çünkü hali hazırda çok iyi durumda olan şirket, ileride zor duruma düşebilir. Bu nedenle şirketin planlarını öğrenmeye çalışın.
6) Şirket bilançolarına dikkat edin :

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*