Borsa’da işlemler kimler tarafından yapılır ?

Borsada hisse senedi alım satımı, borsa üyeleri tarafından gerçekleştirilir. Hisse senedi satın almak ya da satmak isteyen yatırımcının borsa üyesi bir banka ya da aracı kuruma başvurması ve alım veya satım emrini vermesi gerekir.
1990 yılı sonuna kadar borsada esasen üç grup borsa üyesi faaliyet gösteriyordu. Bunlar bankalar ki bankalar da ticaret bankaları, kalkınma bankaları ve yatırım bankaları olmak üzere üçe ayrıliyor aracı kurumlar ve borsa komisyoncularıydı. Ancak borsanın kısa sürede büyük gelişmeler kaydetmesi nedeniyle Sermaye Piyasası kurulu (SPK) haklı olarak kurumsallaşmaya ağırlık verdi. Bunun sonucunda borsa komisyonculuğu için başvurular iptal edilirken, mevcut komisyonculara 1990 yılı sonuna kadar anonim şirket statüsüne dönüşmeleri için süre tanındı. Bugün için artık borsa komisyoncusu yoktur. Sadece bankalar ve aracı kurumlar,alım satıma aracılık edebilmektedir.
Özetle borsada işlem yapabilecek üyeler 3 gruptur. Bunlar:
1 Yatırım ve kalkınma bankaları
2 Ticaret bankaları
3 Aracı kurumlar
Borsada faaliyette bulanabilmek için aracı kurumların ve bankaların Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin almaları ve BİST’ye üye olmaları (borsa üyelik belgeleri almak suretiyle) zorunludur.
Üyeler, borsada müşterilerine ve kendilerine işlem yapabilmektedir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*