Borsada en çok kazandıran şirketler

Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde standart bir muhasebe kaydı ve etkin bir bağımsız denetleme sistemi olmadığı için şirket bilançolarında büyük oyunlar oynanmaktadır. Bu da sizi her zaman yanıltabilir.
Bazı şirketler, bilançolarında makyaj yaparak, karını olduğundan fazla gösterebilmekte, dolayısıyla hisse senetlerini yapay olarak yükseltebilmektedirler. Sonra da fiyatları yükselen bu hisseleri satmak suretiyle önemli miktarlarda haksız kazançlar elde edebilmektedirler. Bazen de bunun tersi yapılmakta, yani bilanço kötü gösterebilmekte, daha sonra düşen fiyatlardan hisseler toplanmaktadır. İşte bütün bu bilanço oyunlarını çok iyi izlemeniz gerekir. Hemen belirtelim ki bu tür bilanço oyunlarının olmaması, etkin ve yaygın bir bağımsız denetim sisteminin kurulmasına bağlıdır.
7) Likiditesi yüksek hisse senetlerini alın :
Hisse senedine yatırım yaparken o hisse senedini Likidite özelliğinin (yeteneğinin) yüksek olmasına dikkat edin, likidite özelliği, bir hisse senedinin istenildiği zaman paraya dönüştürebilmesi demektir. Borsada öyle hisseler vardır ki, yükseldiği zaman satın alamazsınız, düştüğü zaman ise satamazsınız. Kısacası, arzı sınırlı hisseleri almayın. Aksi takdirde özellikle kriz dönemlerinde bu tür hisseleri elinizden çıkaramayabilir, dolayısıyla büyük zararlar edebilirsiniz.
8) Hisse senedi için varlıklarınızı satmayın:
Birçok yatırımcı, çok kazanç sağladığına inandığı için zaman zaman evini, arabasını, arsasını satma yoluna gidiyor.
Bunun çok yanlış bir yol olduğunu belirtelim. Hisse senedi için bir eviniz veya tek arabanızı kesinlikle elden çıkarmayın. (Birden fazlaysa düşülebilir.) Onun yerine hazır nakitiniz varsa, hisse senediniz için en uygun sermaye budur.
9) Hisse senedi almak için borç para almayın :
Yine bugüne kadar edindiğimiz gözlemlere ve deneyimlere göre görüyoruz ki, bazı yatırımcılar ya bir akraba ve arkadaşından ya da bankadan Tüketici kredisi alarak hisse senedine yatırım yapmaktadır. Bunun da tehlikeli bir yol olduğunu belirtelim. Çünkü, borç veren bir akraba da olsa genellikle bunu döviz cinsinden vermektedir. Dövizle borçlanmak da tehlikelidir. Çünkü dövizin nereye gideceğini kestirmek zordur. Sonu kestirilmeyen bir borçlanmanın ise kötü sonuçlar doğuracağı muhakkaktır. tüketici kredileri se günümüzde yüzde 7.5 8 faizle verilmektedir. Ki, bileşik faizle hesaplandığında bunun yıllık maliyetinin yüzde 100’lere yaklaştığı görülür. Bu ise oldukça yüksek maliyetli bir borçlanmadır ki, sonu hüsran olabilir. Ancak, riski sevenler, “vur kaç’ taktiğini kısa dönemde uygulayabilirse yukardaki yolu deneyebilir. Çünkü teorik olarak borsada bir günde yüzde 10 kazanmak mümkündür.
10) Paranızın tümünü borsaya yatırmayın :
Diyelim ki, 100 milyon liranız var. Bunun hepsini borsaya yatırmayın. Eğer ille de borsa diyorsanız,bunun en fazla 50 60 milyon lirası ile hisse senedi almanız gerekir. Diğer paranızı, konjonktürün durumuna göre döviz, altın ve faizde tutabilirsiniz. Böylece borsaya yatırdığınız paranızın tümünü kaybetse niz bile zor duruma düşmezsiniz. Kaybınız, en fazla 50 milyon liranın borsadaki değer kaybıdır. Kaldı ki,zamanında satış yaptığınızda bu kaybı en alt düzeyde tutabilirsiniz. Diğer 50 milyon lirayı ise sabit yatırım araçlarına kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*