Borsa’da Emrin iyileştirilmesi ne demektir ?

Emir iyileştirmesi, alış emirlerinde fiyatların yukarıya, satış emirlerinde ise aşağıya çekilerek fiyat önceliğinin değiştirilmesi demektir. Sistem, basit olarak anlatmak gerekirse şöyle çalışır. Diyelim ki ABC Şirketi’nin 10 lot hissesinin 10 bin liradan satışı istendi. Ancak alıcıların verdiği en yüksek fiyat 9 om 750 lira. Müşteri, eğer fiyatı 9 bin 750 liraya çekilip satılmasını isterse, emri iyileştirmiş olur. Bunun tersi de sözkonusu olabilir Diyelim Ki müşteri, ÂMB Şirketi’nden 15 bin liradan 20 Sot satın aimak istedi. Ancak satıcıların verdiği en düşük fiyat 16 bin lira. Müşteri eğer alış fiyatını 16 bin liraya çıkartırsa emir iyileştirilmiş olur. Emir iyileştirmesi, müşteri açısından bu şekilde çalışır.

Fiyat iyileştirme, kuşkusuz o ana kadar gerçekleşmemiş olan, yani karşılanmamış miktar için geçerli olup, fiyat adımlarına uyularak, emrin yazıldığı alış veya satış bölümlerine göre farklı yönde yapılır.
Temsilci, “emir değişikliğP’ni önceden girmiş olduğu emrin fiyatını iyileştirmek ya da en son girdiği emir miktarını değiştirmek için kullanabilir. (Özel emirlerde hem miktar hem de fiyat değişikliği yapılabilir. Küsurat emirlerde ise sadece miktar azaltılabilir) Emir miktarını arttırmak isteyen temsilci, artırmak istediği miktarı yeni bir emir olarak girer. Sistemde fiyat iyileştirmesi (emir değiş) tuşunun yanısıra, (adım yukarı) ve (adım aşağı) tuşlarının kullanılması ile de yapılabilir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*