Borsada çok kazanmak için ne yapmalı?

Riski göze alın :
Hisse senedi, getirisi bakımından diğert yatırım araçlarından farklıdır. Çok büyük paralar kazanıp büyük servetler de edinebilirsiniz, servetiniz yarı yarıya da düşebilir. Bu nedenle borsaya gererken kaybetmeyi de göze alan bir psikoloji ile girin. Bu sizin hayal kırıklığına uğramamanızı ve sağlığınızın bozulmamasını sağlar. Birçok kişi hisse senedi için ne kadar kazandırır diye soruyor, hisse senedinin sabit getirisi olduğunu zannediyor, tahville karıştırıyor. İşte hisse senedine yatırım yapmaya karar verirken, borsada “kar ve zararın kardeş” olduğunu bilmeniz gerekir. Kar etmek kadar zarar da edebileceğinizi bilin;
12) İyi bir aracı kurum seçin :
Yatırım yaparken mutlaka güvenilir, mali yapısı ve teknik kadrosu güçlü bir aracı kurum ya da bankayı seçin. Çünkü hisse senedi piyasası, “güveni” ve “profesyonelliği” gerektirir. Güven duygusu bir zedelendi mi kolay kolay telafi edilemeyeceği gibi borsa ve yatırımcılar bundan büyük zarar görürler.
13) Paranızı tek bir hisseye yatırmayın
Paranızı tek bir hisseye yatırmayın, değişik sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin hisselerinden oluşan bir sepet yapmaya çalışın. Şirketin istikrarlı, sağlam ve güvenli olmasına önem verin. Çünkü kısa vadeli fiyat dalgalanmalarından bazen yüksek kazanç elde etmek mümkün olsa da, piyasanın bir anda değişmesiyle zarara uğrama ihtimali de o kadar yüksektir. Hisse senedine yatırım yapılacak şirket seçilirken şirketin büyüklüğü, kapasitesi, karlılığı, kar dağıtım politikası, geçmiş dönemdeki performansı, istikrarı, yatırımları, mali yapısı ve sektörün durumunu araştır. Ayrıca, şirketin yöneticileri hakkında da bilgi sahibi olun. Çünkü şirketin kara ya da zarara geçmesinden yöneticilerin çok büyük rolleri vardır. Bu nedenle hisselerini aldığınız şirketin kimin elinde olduğunu bilin. Hisselerini aldığınız şirketin faaliyetleri ile ilgili haberleri takip edin, şirketin rakiplerini ve sektörün durumunu inceleyin.
14) Yetinmesini bilin:
Yatırımcılar, borsanın yükseliş eğilimine girdikleri zamanlarda hisselerini kolay kolay satışa koymazlar, “biraz daha, biraz daha” zihniyeti ile daha fazla kar etmenin hayalini yaşarlar. Bu beklenti içinde piyasa bir anda dönebilir. İşte belirli bir orandaki kar ile yetinmeyen yatırımcılar, bu defa bırakın karı, zarar
bile edebilirler. Borsada zarar edenlerin büyük bir bölümü, kar ettiği halde zamanında satış yapmayıp bekleyen yatırımcılardır. Bu nedenle belirli oranda karı yakaladığınızda satmasını bilin.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*