Borsada Ayı ve boğa eğilimi ne demektir?

Ayı eğilimi, piyasada kötümser havayı (eğilimi) anlatmak için kullanılan bir kavramdır. Ayılar, fiyatların düşeceği beklentisiyle hisse senedini iyi fiyatla satıp düşük fiyattan almanın hesabını yaparlar. Bunların, yani ayıların piyasaya hakim olması durumunda hisse senetleri değer kaybeder.

Boğa eğilimi ise, piyasada iyimser eğilimi anlatmak için kullanılan bir kavramdır. Boğalar, fiyatların yükseleceği beklentisiyle düşük fiyattan hisse alıp daha yüksek fiyatla atmayı planlarlar. Boğaların piyasaya hakim olmaları halinde hisse senetleri değer kazanır.

Sürü psikolojisi ne demektir?
Borsada zaman zaman büyük fiyat dalgalanmaları olur ve bu durum bir süre devam eder. Örneğin, hükümetin borsa lehine bir karar almasından dolayı önce spekülatörler ve yabancı yatırımcılar mal toplamaya başlarlar. Bu durum büyük fiyat artışlarını beraberinde getirir. Fiyat artışları birkaç gün devam ettiği takdirde yavaş yavaş küçük yatırımcılar da borsaya gelmeye başlar. Gelen yatırımcılar para da kazandığı takdirde, bunu abartılı bir şekilde çevrelerine anlatırlar. Ayrıca, fiyat artışları basında da yer alır. Artık kamuoyunda borsanın çok para kazandırdığına dair konuşmalar dalga dalga yayılır. Ve borsaya hergün yeni yatırımcılar gelir ve hiçbir analiz yapmadan, bilinçsiz bir şekilde hangi malı bulursa (hisseyi) onu alır. Öyle ki hisselerin fiyatları aşırı derecede yükselmesine rağmen yeni yatırımcılar gelmeye devam eder.

İşte yatırımcıların böyle durumlarda dalga dalga borsaya koşup bilinçsizce hisse almaları veya tersi durumda bilinçsizce hisse satmalarına “sürü psikolijisi” denir.

Sürü psikolojisinin hakim olduğu borsalarda fiyatlar topluca yükselir veya topluca düşer.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


81 − = 74