Borsa oynarken nelere dikkat edilmeli?

Portföy oluşturulurken yatırımcının hangi kişisel özellikleri dikkate alınır?
Bir portföyün başarılı sonuçlar verebilmesi için yatırımcının kişisel özellikerine uygun olarak oluşturulması gerekir. Bu özellikler şunlardır:
1)Yaş 1
Araştırmalar göstermiştir ki, yaşlı yatırımcılarla genç yatırımcıların riski üstlenmek konusunda bakış açıları farklıdır. Gençler, daha yüksek kazancı buna paralel olarak daha yüksek riski göze alabilirler. Oysa yaşlıların riske tahammülleri yoktur. Bunlar risksiz ama istikrarlı bir gelir sağlamanın ve rahat etmenin yollarını ararlar. Bu nedenle oluşturulacak portfö yed, yatırımcıların yaşları dikkate alınmalıdır. Örneğin, yaşlılar için yatırım fonları idealdir. Yatırım fonları, büyük dalgalanmalar göstermezler, getirileri de fazla değildir.
2)Cinsiyet
Yine yapılan ampirik (deneysel) araştırmalara göre kadınların daha sağlamcı buna karşılık erkeklerin daha maceracı eğilim içinde oldukları belirlenmiştir. Bu nedenle portföy olutu rulurken riski fazla sevmeyen kadınların ve riski göze alan erkeklerin durumu dikkate alınmalıdır.
3) Sermaye
En önemli konulardan biri de yatırımcının sermaye olarak koyduğu paradır. Varlıklı ve dolayısıyla daha fazla para ayırabilen kişiler, riski daha kolaylıkla üstlenebilirken, memur ve ücretli gibi dargelirli yatırımcıların riski üstlenebilmeleri beklenemez. Bu nedenle portföy kişilerin gelir durumunu dikkate almalıdır.
4) Eğitim
Kültür düzeyi yüksek kişiler, yatırım yaparlarken beklentilerini ve analizlerini daha iyi belirleyebilirler. Ve dalgalanmalar durumunda kültür düzeyi yüksek kişiler daha dirayetli ve daha
sabırlı davranırlar, stratejilerini de daha iyi belirleyebilirler. Eğitimsiz kişilerin ise beklentileri genellikle daha küçük çaplıdır. Bu nedenle bu tür yatırımcılar için oluşulacak portföyde riski yüksek enstrümanlardan kaçınmak gerekir.
5) Vade
Portföyün oluşturulmasında dikkate alınması gereken bir başka önemli husus da vadedir. Bazı yatırımcılar, sermayelerini kısa vade için (2 3 ay, hatta daha kısa süre için) bazı yatırımcılar ise tersine piyasaya uzun dönem amaçlı olarak girmek isterler. Bu durumda oluşturulacak portföy doğal olarak farklı olacaktır. Uzun dönemli portföylerde riski az, finansal ya pısı güçlü ve düzenli olaraktemettüsünü dağıtan şirketlerin hisseleri ağırlıkta olması gerekir. Kısa vadeli portföyelri ise yeni kurulmuş ve spekülasyona açık şirketlerin hisseleri alınmalıdır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*