Bitcoin Nedir ?

Her geçen gün popülaritesini arttırmakta olan Bitcoin, birçok kişinin ilgisini çekmiş durumdadır. Yatırım amaçlı olarak kullanılmasından dolayı daha çok dikkat çeken bu para birimini ilk kez duyan kişiler, genellikle hangi ülkeye ait bir para birimi olduğunu araştırmaktadır. Çünkü, dövizler ile ciddi bir şekilde karıştırılmaktadır. Bundan dolayı kişilerin herhangi bir işlem yapmadan önce kesinlikle Bitcoin nedirve ne değildir konularını araştırması gerekmektedir.

Bitcoin, kripto bir para birimidir. Bundan dolayı herhangi bir ülkeye ya da merkeze ait değildir. Somut olarak teslimatı da söz konusu değildir. Yani, Türk Lirası’nda olduğu gibi kişilerin kağıt ya da madeni paralar ile bu para birimini kullanmaları ne yazık ki mümkün değildir.

Bitcoin Kim Tarafından Çıkarıldı?

Bitcoin nedir araması yapan kişiler aynı zamanda bu para birimini kimin hangi amaçla çıkardığını da araştırmaktadır. Şuan kayıtlara bakıldığı zaman SatoshiNakamoto isimli bir kişi tarafından Bitcoin’in kurulduğu bilinmektedir. 2008 yılının sonlarına doğru kurulmuş olan Bitcoin, ilk başlarda çok fazla ilgi görmüyordu. Ancak, ilerleyen dönemlerde oldukça kullanışlı olduğu, ödeme yöntemlerinde güvenilir bulunduğu ve madencilik yapılarak çıkarılabiliyor olmasından dolayı hızlı bir şekilde büyüme gösterdi. Bitcoin madenciliği olarak adlandırılan durum, sanal ortamda bu para biriminin kazanılması anlamına gelmektedir. Mining ismi verilen teknoloji kullanılarak yapılan çıkarma işlemlerinde, kişilerin belirli bir sermaye ile bilgisayar kullanması gerekmektedir. Ancak, bu hem ilk etapta ciddi bir masraf olarak görülmekte hem de madencilik yapılırken kullanılan elektrik tüketimi fazla olduğundan dolayı tercih edilmemektedir.

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2008 yılından itibaren hayatımızda olmasına rağmen, adından 2016 yılından itibaren söz ettirmeye başlamış olan Bitcoin’in çok önemli özellikleri bulunmaktadır. Nasıl değer kazandığı, nereden alındığı ve nasıl kullanıldığı konusunda birçok merak edilen konu olmasına karşın, kişilerin temelde bilmesi gereken durumları şu şekilde sıralayabiliriz.

1. İlk olarak Bitcoin, tamamen anonim bir özelliğe sahiptir. SatoshiNakamoto tarafından kurulmasına rağmen, herhangi bir ülkenin veya da merkez bankasına bağlı bir para birimi değildir. Bundan dolayı siyasi gelişmeler ya da ülkeler arası çıkarlardan etkilenmemektedir.

2. Bitcoin sanal bir para birimidir, kişiler bu sanal para birimi ile birlikte isterlerse yapacakları ödemeleri yapabilmekte isterlerse de yatırım amaçlı elinde tutabilmektedir.

3. Bitcoin değeri sabit değildir. Fiyatını etkileyen faktörlere göre zaman zaman fiyatı artmakta zaman zaman ise düşüşe geçmektedir. 2017 yılının sonlarına doğru tek bir Bitcoin’in değeri 50 bin TL’nin üzerine çıkmış durumdaydı.

4. Kişilerin Bitcoin’e iki farklı şekilde sahip olabilmektedir. Bunun ilk yolu, Bitcoin borsasından satın alma diğeri ise bahsetmiş olduğumuz mining sistemleri ile birlikte Bitcoin madenciliği yapmaktır. Her iki yöntem ile de kişilerin kolay bir biçimde Bitcoin sahibi olmaları mümkündür.

5. Türkiye’de Bitcoin alım ve satımı üzerinde kurulmuş olan çeşitli borsalar bulunmaktadır. İsterseniz bu borsa sistemlerinden isterseniz de yurtdışı kaynaklı olan borsalardan işlem yapabiliyorsunuz. Ancak, havale ve EFT işlemleri ile yapıldığından dolayı Türkiye lokasyonlu bir firmadan destek almanız çok daha doğru bir adım olacaktır.

6. Aracı kurumlar yani kripto para borsası üzerinden Bitcoin almak isteyen kişiler, binler lira ile işlem yapmak zorunda değildirler. İsterlerse 100 TL isterlerse de 10 bin TL ile bu piyasaya giriş yapabilmektedirler.

Bitcoin nedir ya da Bitcoin’in nasıl kullanılacağı konusunda merak edilen konulara bu şekilde açıklık getirebiliriz. Kişiler geleceğin yatırım aracı ve ödeme aracı olarak gösterilen Bitcoin için bu bilgiler ile piyasaya girebilirler.

bitcoin-nedir-ve-ne-kadar-oldu-1512914296172.png

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


39 − = 32