BİST kot listesindeki sektörler nelerdir?

BİST’de kot listesi, esas itibariyle 3 ana grupta toplanmaktadır. Bunlar; hisse senetleri tahviller ve diğer menkul kıymetlerdir.
1 Hisse Senetleri: Borsada işlem gören hisse senetleri, şu sektörlerdedir. Bankalar; Sigorta ve Reasürans Şirketleri; Maden, Demir ve Döküm Sanayii; Elektrik Malzemeleri Sanayii; Elekrik, Gaz ve Diğer Enerji Sanayii; Makina Motor ve Manta j Sanayii; Çimento ve Mamulleri Sanayii; Cam, Porselen, Plastik, Tahta ve Deri Sanayi; Kauçuk ve Lastik Saniyii; Tekstil Saniyii; Matbaacılık Sanayii; İlaç, Ecza Kimya ve Boya Sanayii; Gıda Sanayii; Kağıt ve Ambalaj Sanayii; Yatırım Şirketleri ve Holdingler; Ticaret ve Diğer Şirketler Finans Kurumlan ve Döviz Ticaret Şirketleri.
2 Tahviller: Bankalar; Maden, Demir ve Döküm Sanayii; Makina, Motor ve Mantaj Sanayii Elektrik Malzemeleri Sanayii; Çimento Mamulleri Sanayi Cam, Porselen, Plastik, Tahta ve Deri Sanayii; Tahta Sanayii; Matcaacılık Sanayii; İlaç, Ecza, Kimya ve Boya Sanayii; Gıda Sanayii; Kağıt ve Ambalaj Sa nayii yatırım Şirketleri ve Holdingler, Ticaret ve Diğer Şiir ketler; Finansman Kuruluşları ve Döviz Ticaret Şirketleri.
3 Diğer Menkul Kıymetler: Sertifikalar, Kar ve Zarar Ortaklığı Belgeleri.
BİST, yukaradaki üç şık bazında ve bunlara ait oldukları sektörlere göre her ay sene itibariyle kot listesini yayınlamaktadır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*