Bes Otomatik Katılım Nedir?

Bes Otomatik Katılım Nedir?

Bes otomatik katılımı demek Türk vatandaşı veya 29 Mayıs 2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesi kapsamında olup Kanun’un yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2017 tarihinde 45 yaşını doldurmamış çalışanlar ve yeni işe başlayanlar otomatik katılım kapsamında yer alacak demektir. 1 Ocak 2017 den itibaren hayata geçecek olan
her işveren, çalışanları adına bir emeklilik şirketi ile sözleşme yapmak ve mevzuattaki kriterlere uyan çalışanları bu plana dâhil etmekle yükümlü olacaktır. Otomatik Katılım sistemine dahil edilen çalışanların prime esas kazançlarının %3’ü her ay otomatik olarak Otomatik Katılım birikimlerine aktarılır. Çalışan dilerse bu tutarı işverini aracılığıyla artırabilir. Çalışanın maaşından kesilen katkı payları tercihine göre Faizli veya Faizsiz fonda birikerek değerlendirilir.

Bes otomatik katılımı sayesinde çalışanların emekliliğe yönelik ek tasarruf yapmalarını ve ikinci bir gelir imkanına kavuşmalarını hedefliyor. isterseniz eğer çalışanlar dilerse 2 ay içerisinde herhangi bir kesinti olmadan sistemden çıkış yapabiliyor.Bes otomatik katılım, ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, İtalya gibi birçok ülkede uygulanmakta olup tasarruflara büyük oranda katkı sağladığı bilinmektedir. Diyelim ki 2 aylık cayma süresinin sonunda hala sistemde kalıyorsanız bir defaya mahsus 1.000 TL başlangıç devlet katkısını hak edeceksiniz.Emekliliğe hak kazanmak için bes otomatik katılım sisteminde en az 10 yıl kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız yeterli olacaktır. Bu sistem ile bir düzen içerisinde hem tasarruf yapacak hem de emekliliğiniz için birikim yapabileceksiniz. Böylelikle emeklilik döneminde çalışmanıza gerek kalmadan yaşam kalitenizi koruyabilirsiniz.Emekli olduğunuzda birikimlerinizi ister tek seferde, ister toplu olarak veya düzenli geri ödeme şeklinde alabilirsiniz. Birikiminizi en az 10 senelik yıllık gelir sigortası olarak almayı tercih ederseniz birikiminizin %5’i kadar ilave devlet katkısı elde edeceksiniz. İşte bu yararlı sebeblerden dolayı bizce çalışan herkesin bu sisteme dahil olması gerekir.

Bes Otomatik Katılım Nedir?_2.jpgBes Otomatik Katılım Nedir?_19.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*