Bankaların tahsil masrafı

TAHSİL KOMİSYONU

Bankaların tahsil edilmek üzere kendilerine devredilen senetler ve alacaklar için hizmet karşılığı müşterilerden aldıkları para “tahsil komisyonu” dur.

Bu komisyon, bankanın yaptığı hizmete göre değişir. Paranın aynı yerde veya başka bir yerde tahsili ya da muhabir kanalıyla alacak tahsili ayrı ayrı hizmetlerdir. Ama bankalar arasında anormal ve meşru olmayan rekabeti önlemek üzere Merkez Bankası Kredileri Tanzim Komitesince bu komisyonlar, en az ve en çok şekliyle tespit edilir ve değerlendirilir. Tabii; bu iş yapılırken günün ekonomik koşulları dikkate alınır. Şehir içi ve şehir dışı senet komisyonlarının en az, en çok oranlarının uygulanabileceği bankalara tebliğ edilir. Bu tebliğe “asgari hadler” tarifesi denir.

TAHSİL MASRAFI

Bir alacak veya senedin tahsil hizmetini üzerine alan bir işletmenin ve özellikle bankanın yaptığı gerçek masraflardır.

Bu masraflar; haberleşme masrafı, damga resmi, tahsil edilen paranın havale acyosu, tahsil yapana ait tahsil komisyonundan ibarettir.

Bankalar, kendilerine tahsile verilen senetler ve alacaklar için bir tahsil komisyonu ve bir muhabere (haberleşme) masrafı alırlar. Haberleşme masrafı telefon, teleks, telgraf ve mektup giderlerinden meydana gelir.

Diğer bankalar da ücret iadesine \u201ctamam\u201d dedi \u2013 Sözcü Gazetesi

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


68 − 63 =