Bankaların kara listesinden çıkmanın yolları

Bazı sebeler yüzünden  bireysel veya firma olarak kredi kartı, çek, senet veya kredi borcu gibi ödemelerin düzenli olarak yapılmamasından dolayı Merkez Bankasının bankalar adına tutmuş olduğu listeye kara liste denilmektedir. Yukarıdaki herhangi bir sebebten herhangi birinin borcunu ödememesi durumunda, bankaların Merkez Bankasına bildirmesi üzerine tutulan listedir.

Bankaların bu kara listesindeki  kişilere herhangi bir şekilde kredi, kredi kartı, çek ve senet gibi parasal değer ifade eden ürünler bankalar tarafından kesinlikle verilmemektedir. Sizde herhangi bir sebepten isminiz bu kara listede bulunuyorsanız. Sizlere Kara listeden çıkmanın yollarını bu yazımızda anlatmak istiyoruz. Fakat ilk olarak  tamamen borcunuzu ödemediğinizden dolayı bu kara listeye girmiş iseniz, herhangi bir şekilde itiraz etme hakkınız bulunmamaktadır.

Bunun haricinde kara listeden isminiz çıkarmak düzeltmek ve banka işlemlerinizi halletmek için yapılması gereken; Merkez Bankası tarafından tutulan kara listenin geçerliliği 5 yıldır. Siz de ya bu süreyi beklemek zorundasınız  ya da borcu olan ödemelerini düzenli olarak en azından 3 yıl kadar ödenmesi gerekmektedir.. Yapılacak olan bu düzenleme sonucunda tüm bankalar size yeniden  Banka ürünlerinden faydalanma imkanı sunmaktadır..  Bankaların kara listelerinden çıkmak adına yapmanız gereken önemli bir husus da ilk olarak düzenli bir ödeme yaptıktan sonra dilekçe ile bağlı bulunduğunuz bankaya başvurmanız olacaktır.

Banka kara liste sorgulaması, 28 Haziran 2013 tarihine kadar Merkez Bankası tarafından yapılıyorken, artık bu sistem Türkiye Bankalar Birliği nezdinde kurulan Risk Merkezi’ne devrolmuştur. Sizde kendinizi kara listedemiyim sorusunun cevabını kendinde artık öğrenebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken bağlı olduğunuz bankaya giderek Risk Merkezi Raporunu almak istediğinizi söyleyerek bu rapor sayesinde anında öğrenebilmektesiniz. .

Raporu dikkatle inceledikten sonra, eğer borcunuzu  kapadığınız halde  hala listede olan bir borç var ise, 444 99 69 numaralı telefondan Risk Merkezi’ni arayarak görüşebilirsiniz.  Siz de kredi kartı veya kredi ödemelerini düzenli ödemeye başlamışsanız, kredi notunuz  yükselir ve aradan biraz zaman geçtikten sonra, siz de kara listede olmayan tüketiciler gibi kredi kullanmaya başlayabilirsiniz.

finansq (13)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*