BANKA KARTI

Ödemelerde kolaylık sağlayan bir sistemdir. Banka Kartı; çek kullanmayı yaygın hale getirmek, hesap sahiplerinin kısa sürede kullanacakları paraları bankada tutmak, bir ölçüde mevduatı artırmak, kasa işlemlerini azaltmak ve müşterilere daha iyi hizmet etmek amacını güder.

Banka kartının sahibi, bu sistemi uygulayan bankanın herhangi bir şubesinden veya muhabirinden provizyon alınmadan hesabını derhal çekebilir.

Ticarethanelere, otellere ve diğer yerlere yapılacak ödemelerde, Banka Kartı, keşide edilecek çeklerin bir garantisidir. Çek garanti kartı da Banka Kartı niteliğindedir. Aynı zamanda hesap sahibinin kimliğini de gösteren Banka kartı, kredili işlem yapmak hakkını vermez.

Kredi kartı ile Banka kartını karıştırmamak lâzımdır. Kredi kartını ibraz eden bir kimse, para yatırmadığı halde belirli bir bir meblağa . kadar para çekebilir (müfettişlerin kredi karneleri böyledir) Banka kartında da sahibi belirli bir miktara kadar (karşılığı miktarınca) para çekebilir. Memleketimizde ilk önce “Banka Kartı” sistemini İş Bankası uygulamaya başlamıştır. Bu kart ile “mavi çek” kullanılmasını başarıyle yürütmektedir. Akbank’ın son günlerde yayılmasına çalıştığı “akkart” sistemi de aynı niteliktedir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


8 + 2 =