Bahçeşehir Okulları Eğitim Sektörü

Eğitime ‘bütünsel’ yaklaşım

Yenidoğu Eğitim Kurumlan Genel Müdürü Ramazan Salman, sahip oldukları kurum felsefesini ve hedeflerini anlattı. Eğitim ve iş dünyasının tecrübeli isimleri ile akademisyenlerden oluşan bir grup eğitim gönüllüsü olarak yola çıktıklarını söyleyen Ramazan Salman; “Çağın gereklerine cevap verecek dinamikliği göstermek, bilim, sanat ve teknoloji alanındaki gelişmelere hızlı adapte olmak durumundayız” mesajını verdi.

“Eğitimin bütünsel olarak ele alınması gerektiğini düşünüyoruz” diyen Salman, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Biz, okul kültürüne ve sürdürülebilir gelir modeline büyük değer veriyor; kurumsal yapılanmamızı sürdürülebilir kılarak sektöre ve ülkemize model olmayı önemsiyoruz. Bu kapsamda profesyonel olarak kurguladığımız iş modelimizi; kuruluşunu bu yıl gerçekleştirdiğimiz vakıf ve dernek çalışmalarıyla zenginleştirmeye devam etmekteyiz. Eğitimin sadece okulculuk faaliyeti olarak değil, öğrencinin akademik, psikolojik ve fizyolojik gelişimine etki eden her bir aşamasının bir felsefe çerçevesinde profesyonel olarak yapılandırılması gerektiği düşüncesindeyiz. Dolayısıyla Yenidoğu olarak sektörümüzden farklı şekilde eğitimi bütünsel olarak ele alıyor, tüm kurumsal yapılanmamızı buna göre kurguluyoruz. Yaşadığı toplumun milli ve manevi değerleriyle yoğrulmuş, geleceğin dünyasını şekillendirebilecek nesiller yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bunu başarabilmek için de

Ramazan Salman Genel Müdür

Bütünsel Eğitim Sistemi’ni oluşturduk. Yenidoğu Bütünsel Eğitim Sistemi, eğitimin dört sac ayağını birlikte geliştirmeyi hedefleyen yapılanmamızdır. Program Geliştirme Birimimiz ile felsefemiz doğrultusunda eğitim ve öğretim yapmamızı sağlayacak özgün öğretim programları ve müfredat geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Materyal Geliştirme Birimimiz ile programlarımızla tutarlı eğitim öğretim materyalleri geliştirip üretiyoruz. Ayrıca Yenidoğu Akademi ile öğretmen adaylarına, iş garantili olarak üç yıla yayılan bir eğitim imkanı sunuyor, kurumumuzda görev alan eğitimcilerimizi sürekli geliştiriyoruz.”

Hayata Montessori 2011 yılının Ekim ayında faaliyete başlayan Özel Palet Eğitim Kurumları, önümüzdeki günlerde sektöründe beşinci yılını dolduracak. TÜRGEV (Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) bünyesinde hizmet veren okulda yüz yılı aşkın süredir birçok ülkede ilgi görmüş ve başarı göstermiş bir sistem olan Montessori eğitimi uygulanıyor. Özel Palet Eğitim Kurumları’nı farklı kılan diğer önemli unsurlar ise “insan fıtratına uygunluk” ve “çocukların hayata en güzel donanımlarla hazırlanıyor olması” şeklinde sıralanıyor. Montessori sistemini tüm şubelerinde bir bütün olarak uygulamaya odaklanan Özel Palet Eğitim Kurumları, sadece ile hazırlanıyorlar öğretmenlerini değil, diğer çalışanlarını ve aileleri de bu yönde eğiterek destekliyor. Kurum yetkililerinin “Hiçbir balığın uçmaya, hiçbir kuşun yüzmeye zorlanmadığı bir sistem” olarak tanımladığı Montessori, çocuğu doğuştan kendini geliştirme potansiyeline sahip toplumsal bir varlık olarak görüyor. Eğitim, her çocuğa özel olarak programlanıp uygulanıyor ve somuttan soyuta bir süreç takip ediliyor.

Özel Palet Eğitim Kurumları’nda karışık yaş grupları bir arada eğitim almakta. Bu şekilde büyük yaşların küçüklere karşı sevgi, merhamet duyguları gelişirken, küçük yaşlar da büyüklerini gözlemleyerek öğrenmekte. Türkiye’de bir ilk olan Montessori İlkokulu’nda Milli Eğitim müfredat esasları Montessori usulüyle öğretiliyor. Palet Okulları Türkiye’de AMS (American Montessori Society) üyeliği ile bu eğitimi veren nadir Montessori okullarından biri. Eğitim konusundaki hassasiyetin en önemli parçalarından biri de öğretmen eğitimleri. Kurum, her yıl bünyelerine katılan yeni öğretmenlere kurum içi eğitimlerin yanı sıra yoğunlaştırılmış Montessori eğitimleri de sunuyor.

Türkiye’de STEM’in öncüsü

Bahçeşehir Okulları, Türkiye’de öncülüğünü yaptığı STEM eğitimi ile geleceğin dünyasına hazır, geleceği inşa etme becerilerine sahip bir nesil yetiştiriyor. STEM, Science (Fen), Technology (Teknoloji ), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma. Fen öğretimini kapsayan alanların ilk ve orta öğretimde bir bütün olarak değil de, birbirinden ayn olarak öğretilmesinin sakıncalarını bertaraf etme fikrine dayanıyor ve dünyada giderek daha fazla önem kazanıyor. Bahçeşehir Okulları, üretimi destekleyen STEM eğitimine inovasyon, yaratıcılık, tasarım boyutu da katıyor. STEM + A (Art) eğitimi öğrencilerin özgün düşünmeleri ve düşündüklerini hayata geçirmeleri için oluşturulmuş eğitim ortamı ve içeriği sunuyor.

Endüstri 4.0, gelecekteki üretim şeklinin gelişen teknolojiyle tamamen değişeceğini öngörüyor. Bahçeşehir Okulları da STEM eğitimiyle, Endüstri 4.0’a hazır bireyler yetiştiriyor. Uygulanan Çift Dilli Eğitim ise yabancı dili “öğretme değil, edindirme” üzerine kurulu. Öğrenmenin kişiden kişiye değişiklik gösterdiği ilkesiyle Bahçeşehir Okulları’nda uygulanan Kişiye Özgü Öğretim, öğrencilerin öğrenme biçimlerdeki bireysel farklılıkları belirlemeyi ve bu farklılıkları temel alarak öğretim sürecini planlamayı hedefliyor. Ayrıca öğrencilerin akademik başarıları, Ulusal Sınavlara Hazırlık Sistemi ile destekleniyor. Yıl boyunca yapılan deneme sınavlarıyla öğrencilerin kazanımlarındaki eksiklikleri tespit ediliyor ve öğrendiklerini sürekli hatırlamaları sağlanıyor.

Bahçeşehir Okulları Eğitim Sektörü_0.jpgBahçeşehir Okulları Eğitim Sektörü_3.jpgBahçeşehir Okulları Eğitim Sektörü_2.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


3 + 4 =