Bağkurlu Olanlar Sigortalı İşe Girebilir mi ?

Bağkurluların 6111 sayılı kanun kapsamında sigortalı bir işte çalışması mümkün olabiliyor. Şöyleki prime esas kazanç üst sınırının aşılmaması şartı ile 4A sigortalılık devam ederken, aynı anda 4B Bağ-Kur ödemelerini de yapabilirsiniz. Bağ-Kur’lu olarak bir firma da çalışıyorsanız ya da esnafsanız, aynı anda sigortalı şekilde başka bir işyerinde de çalışabilirsiniz. Bağ-Kur’dan gelen primlerde de 4A kapsamında değerlendirilmektedir.

Bağkurlu olan kişiler SGK tarafından 4B sigortaya tabi olurlar. Bağkurlu olanlar Ticari kazanç ya da serbest meslek kazançları nedeniyle gerçek ya da basit usulde gelir vergisi mükellefi olan vatandaşların tamamı Bağ-Kur’lu olmaktadır. Gelir vergisinden muaf tutulan esnaf ve sanatkar siciline kayıtları bulunan vatandaşlar Bağ-Kur’lu olarak çalışmak zorundalar. Anonim farklı şirketlerin yönetim kurulu üyesi olarak görev alan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları Bağ-Kur’lu olarak prim ödemeleri yapılmaktadır.Tarımsal faaliyetleri olan vatandaşlar Bağ-Kur kapsamıda sigortalı olmaktadır.

Bu iş kollarında görev alan kişiler Bağ-Kur’lu olarak sigorta hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Fakat SSK’lı olarak çalışan kişiler de aynı zamanda isteğe bağlı Bağ-Kur hizmetlerini durdurabilir ve SSK’lı olarak da görevlerine devam edebilir. Ancak geçmiş dönemde olduğu gibi kendi işyerinde sigortalı olarak çalışabilmesi mümkün değildir. Bu kişiler yalnızca farklı bir işyerinde çalışmaya başlarsa SSK’lı olarak prim ödemesi yapabilir. Bağ-Kur’lu olan kişinin farklı bir iş yerinde SSK’lı olarak çalışması durumunda, çifte emeklilik maaşı alabilmesi mümkün değildir.

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz

− 1 = 5