Aşı, ikisinin de uzmanlık alanı

Korku, aynı üniversitedeki MBA programının ardından, çalışma hayatına Wyeth İlaç’ta başladı. Ardından İngiltere’deki Wyeth ilaç Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Merkez Ofisi’ne geçti. 2008’de Türkiye’ye dönerek aynı firmada aşı grubu ulusal satış müdürü olarak çalışan Özlem Korku, üç yıldır GSK’da mesai yürütüyor.

İstanbul Üniversitesi işletme Bölümü mezunu olan Tan Aknil ise ABD’de Kaliforniya Üniversitesi’nde pazarlama iletişimi eğitiminin ardından GSK Türkiye’de satış temsilcisi olarak göreve başladı. 2006’da GSK Londra Merkez Ofisi’nde uluslararası yetenek geliştirme programına seçilen ilk Türk yönetici oldu. GSK Türkiye’de, aralarında aşı iş birimi müdürlüğü ve direktörlüğü gibi birçok pozisyonun bulunduğu alanlarda görev aldı.

Türkiye’nin kendine özel koşullarından ortaya çıkan gündem maddeleri, ilaç şirketlerini bir süredir yoğun mesai ile çalıştırıyor.

Özellikle fiyat baskısı oluşturan kimi konular, yerli yabancı fark etmiyor, sektördeki oyuncuları yeni stratejiler geliştirmeye itiyor. Şirketler son dönemde aşıyı, yaşanan zorlu süreçte bir’panzehir’ olarak gördüler ve bu sahadaki etkinliklerini türlü şekillerde artırdılar.

Dünyanın araştırmacı ilaç ve aşı firmalarından GlaxoSmithKline (GSK), Türkiye operasyonlarında, biri aşı alanı olmak üzere iki kritik atama gerçekleştirdi. GSK, solunum iş birimi direktörlüğüne Özlem Korku’yu getirirken, aşı ve kritik hastalıklar iş birimi direktörlüğü görevine ise Tan Aknil’i atadı.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*