ASGARİ FİYAT

Fiyat satışta bir şeyin para karşılığı, değer ve paha demektir. Asgari (en az) fiyat ise, gerçek anlamıyla, arz ve talebin serbest olduğu bir piyasada oluşabilecek normal fiyatın üstünde saptanan, yani alışverişte aşağıya geçilmemesi gereken fiyattır,
Bu yolda bir fiyatın tesbiti, İdari Makamlar tarafından yapılabileceği gibi; herhangi bir üretim gurubunca da yapılabilir, özellikle üretim araçları üzerine konulacak “asgari fiyatlar” dan en önemlisi işçi ücreti üzerine konacak hadlerdir. Yani işçi ücretinin belli bir çizgiden aşağı düşmemesinin istenmesidir. Bu asgari ücreti İdari Makamlar belirleyecekleri gibi işçi sendikaları da kendi üye işçileri için işverenden İsteyebilirler.
Asgari fiyata taban fiyatı da denmektedir. Taban fiyatları kamu otoritesince mal ve hizmetlere tesbit edilen en düşük satış bedelidir. Bunlara taban narhları da denebilir.
Taban fiyatları politikası, genel olabilir veya sınırlı sayıda malları kapsayabilir. Bir politikacının amacı üreticiyi korumaktır. Ni tekim günümüzde tütün, fındık, pamuk ve benzeri gibi maddelerde devletin taban fiyatları üzerinden destekleme alımları yaptığı görülmektedir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


16 − 10 =