ANKONSİNYASYON

Bizde “konsinyasyon” şeklinde de kullanılan bu terim; emtianın bir komisyon karşılığında satılmak üzere bir komisyoncuya ya da bir tüccara bırakılması demektir.

Malların satılması için kendisine yetki verilen kişinin mutlaka komisyoncu olması gerekmez. Bu kimse herhangi bir tüccar veya ticaretevi de olabilir.

Malın satılmak üzere bir komisyoncuya veya bir tüccara bırakılması, satılıncaya kadar emanet işlemine yani “vedia” hükümlerine tabidir.

Malları emanet alan kimse, kendi adına fakat ankonsinyasyon bırakan (yani emanet bırakan) kişi hesabına satar. Örneğin; bizde kitap ve dergiler genellikle kitapçılara ve bayilere ankonsinyasyon olarak bırakılır. Bunlar sattıkları kitaplardan !% de hesabiyle bir komisyon alırlar.

Bu şekilde satılan bir çok ticari emtia vardır. Bazan bir işletmenin acentesi de, işletme tarafından gönderilen malları ankonsinyasyon alır ve bir miktar para da öder. Fakat mallar satılmaz ise emanet olarak ödediği paraları geri alır. Mallar satılırsa komisyonunu alır. Geri kalan parayı bağlı bulunduğu işletmeye gönderir. Otomobil acenteleri de bu şekilde konsiye işlemi yaparlar.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


44 + = 49