AMBALAJ

Satılan veya gönderilen herhangi bir eşyanın kâğıda, mukavvaya, deriye ve beze sarılması ya da sandık, balya ve kutulara konması ile meydana getirilen koruyucu kaplara “ambalaj” denir.

Ambalajın sağlam, gösterişli ve güzel olması lazımdır. Her ticari eşyanın konulduğu, sarıldığı şişe, frçı, kutu, çuval, mukavva ve kâğıtların sağlamlığı yanında çekici ve reklam niteliğinde olması, alıcıların isteklerini artırır. Çünki iyi ambalajlı olarak satışa ar zedilen bir malın, ondan kat kat üstün ve fakat ambalajsız ya da renksiz bir biçimde ambalajlanmış aynı maldan çok daha fazla miktarda ve daha yüksek fiatla satıldığı görülmektedir. Bu nedenledir ki ambalajın ticarette bugün çok önemli bir yeri vardır.

Ülkemizde de Milli Sanayiinin gelişmesiyle, her cins eşyanın ve özellikle ilâç, parfümeri ve diğer süs eşyasının ambalajına gereğince önem verilmekte ve böylece ambalaj sanayii de standartlara uygun olarak gelişmiş bulunmaktadır.

Ambalajda; kâğıt, mukavva, selefon (şeffaf kâğıt), selüloide, tahta, teneke, şişe, plastik ve bakalit gibi çeşitli maddelerden yararlanılmaktadır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


92 − = 86