Altyapıya vurulan damga! Hes Kablo

Ürettiği ileri teknoloji ürünü kablolarla dünyanın 130’dan fazla ülkesinde altyapıya damgasını vuran Hes Kablo, güce ve enerjiye ihtiyaç duyduğunuz her an sizinle.

Güven veren teknoloji yapılan 3 milyon dolarlık yatırım (en az 3x arttı); iki yıl sonra Warby Parker’a yatırılan 300 bin dolar (7x arttı) ve 2014’te Houzz’a verilen 1,5 milyon dolar (6x arttı) gibi…

Kutcher, Oseary ve Burkle 2012’de A-Grade için yeni kaynak bulmaya karar verdi ve şirkete para yatırmaya hazır bir dizi milyarderle bağlantıya geçti. “Yeni teknoloji şirketlerine yatırım, isabet kaydetme ve ıskalama işidir. Ben, bu adamların isabetli kararlarının daha fazla olacağına inandım” diyor Geffen. Cuban da ekliyor: “ikisinin de tüketici nezdinde neyin işe yarayacağına dair muhteşem sezgileri var.” İşin içinde bir “cool”luk faktörü bulunsa da Kutcher ve Oseary müşterilerine başka bir erişim imkanı sağlıyor -geleceğin Uber ve Airbnb’lerine ortak olma şansı. “İster bize, ister portföye yatırım yapıyor olsunlar; realize edebileceğimiz bir avantaj zaten vardı” diyor Kutcher.

Şöhret düzgün kullanıldığı takdirde akıllı para olabilir. New York şehri mevzuatı sıkılaştırarak Uber’in büyümesini sınırlamaya çalışınca Kutcher sosyal medyadaki gücünü Belediye Başkanı Bili De Blasio’yu açıkça eleştirmek için kullandı; başkan kısa süre içinde geri atmak zorunda kaldı. Oseary’nin Madonna gibi müşterileri, bir başka A-Grade yatırımı olan mobil uygulama Flipboard’u halka açık alanlarda kullanıyor. Hatta Kutcher, 201 l’de şu anda yayımlanmayan Details Dergisi’nin misafir editörlüğünü yaptığı Online sayısında bir dizi A-Grade yatırımının tanıtımına yer verince FTC tarafından uyarıldı. Bu tavır, yeni fırsatların ortaya çıkmasını sağlıyor. “Üretkenliğiniz ve sağladığınız katkıyla şöhret yaptıysanız, bir sürü şeye davet edilirsiniz” diyor Andreessen.

Ashton Kutcher’ın risk sermayesi yolculuğunun bir sonraki durağı, San Francisco’nun teknoloji dostu bölgelerinden SoMa’da kısa bir süre önce AngelList’in boşalttığı güneşli bir çatı katı. Burası, kısa süre önce 5,5 milyon dolarlık yatırım turunu tamamlayan belediye tahvili kitle fonlaması şirketi Neighborly’nin yeni yuvası. Asansörden çıktığınızda sizi boyası dökülmüş bir duvar karşılıyor; buradaki bisiklet büyüklüğünde barış işaretini AngelList söküp yeni merkezine taşımış. Neighborly’nin kurucusu, 33 yaşındaki MIT mezunu

Jase Wilson, o yere Ashton Kutcher’ın bir sözünü çerçeveletip asacaklarını söylüyor: “Tahvilleri tekrar seksi kılmak.”

Kutcher ve Oseary, Liberty’nin 100 milyon dolarını So-und Ventures adında yeni bir araçla yönetecek. Neighborly, Sound Ventures’ın ilk yatırımlarından biri. Wilson, Kutcher ve Oseary için “Olan biteni başkalarının üzerine akıl bile yormadığı bir dünya görüşüyle ele alıyorlar” diyor, “Mesele sadece eğlence değil, sadece medya değil; insanların küresel bağlantılığı.” Sound Ventures önemli bir adım: Daha fazla para, başkasının parası -Liberty, Kutcher ve Oseary’nin şirkete kendi ceplerinden para koyma teklifini kesin bir dille reddetti; bir diğer şart da başlarında bir yetişkin olmamasıydı. Dolayısıyla Burkle yeni şirkette yok. Ama Burkle, “Her zamanki kadar yakınız ve ekiplerimiz birlikte yeni anlaşmalar aramayı sürdürüyor” diyor. Kutcher da ekliyor: “O kadar iyi dostlarız ki potansiyel pazara dair farklı perspektiflerin asla bir anlaşmazlığa dönüşmesini istemedik.”

Muhtemelen yıllardır patronsuz çalışan Burkle, kendisine ne yapacağının söylenmesini kabul etmedi. Sound Ventures’ın yapacağı büyük yatırımlarda Liberty’nin veto hakkı var ve şirkete en büyük ortağı olduğu konser devi Live Nation aracılığıyla arka ofis desteği sağlayacak. Zaten Kutcher ve Oseary’yi Liberty Genel Müdürü Greg Maffei ile tanıştıran da Live Nation’ın patronu Michael Rapino’ydu. Kutcher ve Oseary, alacakları ücretin nakit yatırımın yüzde 2’si ve karın yüzde 20’si ile performans ikramiyelerinden oluşacağını doğruluyor.

Peki, Liberty bu parayı neden Greylock veya Sequ-oia gibi yerleşik oyunculardan biri yerine Kutcher ve Oseary’ye vermeyi tercih etti? “Belki de belirli şartları kabul etmezlerdi” diyor Maffei, “Ama bence önemli olan bu ikilinin diğer firmalardan farklı bir yaklaşıma, farklı bir dünyaya sahip olması.”
Altyapıya vurulan damga! Hes Kablo_22.jpg
Kutcher and Oseary, Sound Ventures ile sıkıcı gibi görünen alanlara odaklanmak niyetinde. Daha şimdiden belediyelere yönelik kitle tonlamasının yanısıra insan kaynakları otomasyonuna (Zenefits), yerel yönetimlerde finansal şeffaflığa (OpenGov) ve ev hizmetlerine (Handy) yatırım yapmış dürümdalar. Önümüzdeki yıllarda kaynak sağladıkları şirket sayısını 60-70’e yükseltmeyi planlayan ikilinin 100 milyon dolarlık taban rakama ulaşmak için ileride daha büyük miktarlı yatırımlar yapması gerekecek.

Kutcher, Two and a Half Men’in son sezonundan 20 milyon dolar kazandı. Oseary’ye de U2 ve Madonna’nın sırasıyla 152 milyon dolar ve 305 milyon dolar ciroyla tamamlanan konser turnelerinden 15 milyon dolar kalacak. Risk sermayeciliği bu adamlar için bir tutku; ölüm kalım meselesi değil. “Bir dolar bile kazanamasak ama gerçek sorunları çözdüğümüz, harika insanları desteklediğimiz ve onlara yardım etmek amacıyla elimizden geleni yaptığımız için dünyayı anlamlı bir şekilde değiştirirsek, sağlayacağımız getiri bunun yan ürünü olacaktır” diyor Kutcher.

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz

− 1 = 2