Altın Yükselecekmi

Altın Brexit ile Uçtu

NEGATİF FAİZİN ZARARI 24 MİLYAR DOLAR

Negatif faiz politikası halen küresel ekonominin dörtte birinde hakim durumda ve uzun vadeli devlet tahvillerine yatırım yapan sigorta şirketleri ve emeklilik fonlarını fazlasıyla olumsuz biçimde etkiliyor. Rating kuruluşu Fitch’in hesaplamalarına göre toplam 10 trilyon dolarlık negatif faizli devlet tahvili yatırımcılara yılda 24 milyar dolara mal oluyor ve sigorta şirketleri ile emeklilik fonları uzun vadeli yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanıyorlar. Fitch raporunda, emeklilik fonlarındaki açıkları “saatli bombaya” benzetti. Küresel ekonomik sistem, yapısı gereği ekonomik büyümeye dayalı; büyüme, talebe. Talep ise tüketim ve yatırım demek. Tüketim aşırıya kaçtığı ya da çok düştüğü zaman yatırımlar karlı hale gelmediğinden azalmaya başlıyor.

Yatırım olmadığı takdirde ise sistemin krize girmesi kaçınılmaz oluyor. Genellikle döngüsel bu krizler tüketim yeniden eski normal seviyesine döndüğünde sona eriyor. Üretim karlı olmadığında sermaye bir dönem finansal spekülasyona yöneliyor. Ancak bu uzun ömürlü değil, tüketim ve yatırım olmadığından kriz kaçınılmaz hale geliyor.

Küresel ekonominin hassas durumu, negatif faizler ve jeopolitik risklere Britanya’nın AB’den ayrılma kararı eklenince altın sıçrama yaptı.

Küresel ekonomik ve jeopolitik şoklara 23 Haziran’da Britanya’nın AB’den ayrılma kararı da eklenince altın fiyatları tarihinin en büyük ‘bir günlük’ yükselişlerinden birini yaşayarak son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. 23 Haziran’daki referandumda Britanya halkı Brexit’ten yana oy kullanınca altın onsu bir günde yüzde 8,2 değerlenerek bin 358 dolara çıktı. Altın fiyatları referandum öncesinde kamuoyu anketlerinde “AB’de kalınacağı” tahminleri ağırlık kazanınca bin 251 dolara kadar gerilemişti.

Haziran ayını dalgalı ancak bir o kadar da yukarı trend ile geçiren altın gelecek vaat ediyor. ABD’de işsizlik verilerinin hayal kırıklığı yaratması ve ardından Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına gitmemesi,

Euro Bölgesi ve Japonya olmak üzere uygulanan negatif faiz politikası ve Britanya’nın AB’den ayrılma kararı, bin 400 dolardaki direnç seviyelerinin zorlanacağının işareti olabilir.

Londra’daki Think Forex’in kıdemli piyasa analisti Naeem Aslam, Brexit kararının gerçek kazananının değerli madenler olduğunu, fiyatların daha yukarı gidebileceğini söyledi. Aracı kurum IG’nin analistlerinden Angus Nicholson da rallinin devam etmesinin ihtimal dahilinde olduğunu, belirsizlik ortamlarının her zaman altına yaradığını ifade etti.

ICBC Standard Bank’ın değerli madenler analisti Tom Kendall ise Brexit kararının ardından bu yıl Fed’in faiz artırımına gitmesinin çok zor olacağını ve bunun da altına büyük destek olacağını vurguladı. Kendall gelişmiş ülkelerin yeni parasal genişleme girişimleri yapabileceğini, düşük faiz oranlarının süreceğini de öngörerek riskten kaçınmak için altının her zaman göz önünde olacak bir yatırım olacağını kaydetti.

Haziran ayına ons başına bin 210 dolar seviyesinde başlayan altın, 16 Haziran’da ABD’den faiz artırımı haberi gelmemesi ve Brexit kaygılarının zirveye çıkmasıyla yatırımcıların güvenli liman arayışına bağlı olarak gün içinde kritik bin 300 dolar barajının üzerine çıkarak bin 315 doları gördü ve bin 296 dolardan kapandı. Altın daha sonraki günlerde kamuoyu yoklamalarında Brexit ihtimalinin azalmasıyla inişe geçti.

21 Haziran’da ons başına 20 dolarlık keskin bir düşüşle bin 270 dolara inen altın, referandumun günü (23 Haziran) bin 260 dolara kadar indi. Ancak Brexit ile tarihi sıçramalarından biriyle 24 saat içinde yüzde 8’in üzerinde yükseldi. 2016 yılı da altın için hareketli bir dönem oldu. Sarı maden 14 Ocak’ta bin 074 dolardaki dip noktadan hareketlenerek 10 Mart’ta bin 292 dolara kadar yükseldi. Daha sonraki günlerde nisan sonuna kadar bin 215-bin 260 dolar bandında dalgalanan altın mayıs başında yeniden bin 295 dolara çıktı. Ancak Fed’in faiz artıracağı ve buna bağlı olarak doların değer kazanacağı beklentisiyle burada tutunamadı ve haziran başında yeniden bin 219 dolar seviyesine indi.

Mayıs ayında ABD işsizlik verilerinin beklenenden çok düşük çıkmasının yanında, ücret artışının da düşük kalması kredi talebinde ve tüketimde artışı baskılıyor. Bu olumsuzluğa Bre-xit de eklenince doların değer artışına yol açacak ABD’de faiz artırımı iyice tehlikeli hale geliyor.

Haziran toplantısında Fed’in faiz oranlarını artırmaması ve önümüzdeki iki yıl içinde artırım sayısı ile beklentilerde indirime gitmesi altın ve değerli maden fiyatlarına yaradı. Altın ve dolar her zaman ters bir korelasyon içinde hareket ediyorlar çünkü altının değeri için oluşturulan standart, ABD para birimi üzerine kurulu.

ABD’nin sorunlarına ek olarak Çin’in eski hızında büyümesinin sürdürülemez olduğu konusundaki küresel uzlaşı ve Euro Bölgesi ve Japonya’daki negatif faiz oranları yatırımların altın iştahını körükleyen unsurlardan biri. JP Morgan mayıs ayında servis ettiği bilgilendirmede, “Müşterilerimize, altın konusunda yeni ve çok uzun boğa piyasası için pozisyon almalarını öneriyoruz” ifadesini kullandı.

Gold Newsletter’ın editörü Brien Lundin dünyanın halen negatif faiz ortamında olduğunu, nispeten yüksek faiz için yola çıkan Fed’in uzun vadede yüksek faiz beklentisi konusunda indirime gitmesinin altının önünün açtığını ve sarı madenin geleceğinin oldukça parlak olduğunu ifade etti.

Altının son aylarda Hindistan ve Çin’den gelen zayıf fiziki talebe rağmen Rusya ve Çin merkez bankalarının rezervlerinde ABD Doları’ndan altına yönelmelerinden dolayı güçlü konumunu sürdüreceği belirtiliyor. Dünya Altın Konseyi’ne göre bu yılın ilk çeyreğinde merkez bankaları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28’lik artışla 45 ton altın satın aldılar.

Dövize dayalı fon portföylerinde altının oranı da, Ekim 2013’den bu yana en yüksek seviyede seyrederken portföylerde gümüşün oranı haziran ayında rekor kırdı. Küresel ekonominin geleceği hakkında fazlasıyla karamsar olan ünlü yatırımcı George Soros’un fonu, 2016’nın ilk çeyreğinde 123,5 milyon dolar piyasa değeriyle dünyanın en büyük altına dayalı döviz fonu olan SPDR Gold Trust’tan bir milyon hisse satın aldı. Soros’un fonu ayrıca dünyanın en büyük altın üreticisi Barrick Gold’dan da 19 milyon adet hisse senedi satın aldı.

altin_daha_yukselecekmi_uzmanlar_yorumladi_altin_ne_kadar_olacak_29_mart_2015_pazar_yarim_altin_ne_kadar_h1060.jpg

altin_fiyatlarinda_son_durum_dusecekmi_yukselecekmi__h596.jpg

altin-fiyatlari-duser-mi-yoksa-cikarmi-altina-yatirim-yapilirmi-sizce-0.jpg

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz

77 − = 76