Alacağım konutun yüzde kaçına kredi çıkar?

Ev satın almak için bankaların kredi ürünlerinden olan konut kredisini kullanmak istiyorsanız. Çok daha kolay ev sahibi olabilirsiniz. Bu konu ile ilgili en çok merak edilen soru ise alacağım konutun yüzde kaçına kredi çıkar sorusu olmaktadır.

Bankalar alacağınız konutun tamamına kredi vermemektedir. Bu yüzden de bir kısım nakit paranızın elinizde bulunması gerekmektedir. Konut satın almak için kullanılan krediler ev bedelinin %70’ine kadar konut kredisi vermekteler.  Bu oran Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından verilmiştir.  Kısacası geriye kalan %30’lik parayı sizin ödemeniz gerekir.  Banka ekspertiz değerinden yola çıkarak %70’lik kısmını karşılamaktadır. Bu yüzden konut kredisi kullanırken bu detaya dikkat etmelisiniz.

Konut kredisi kullanacağınız evin bedelinin %30’unu nakit olarak ödeyemiyorsanız evin tamamı için kredi çekmek isteyebilirsiniz. Bu durumda öncelikle kredi kullanacağınız banka ile görüşmeniz gerekmektedir. Banka ile görüşmeniz sonucunda eğer evin tamamına kredi çıkmazsa, kalan kısım için ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus hem gelirinizin hem de kredi notunuzun bu iki krediyi çekebilecek seviyede olması gerekmektedir. Bu durum karşısında banka yetkilileri gerekli incelemeleri yapıp geçim endeksine bakarak sizlere net cevap verecektir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*